Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dreptul la apa calda sau la apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dreptul la apa calda sau la apa rece

buna ziua!
fac parte dint-o asociatie de locatari in care sunt cuprinse doua scari de bloc.
apa rece ne este furnizata de apanova, iar cea calda de catre radet.

peste 5 zile vor sa ne opreasca apa ambelor scari datorita restantelor avute de scara vecina ( cam in procent de 80%).

cei care nu au centrale termice vor sa se opreasca apa rece. astfel ei sa poata avea apa calda.
cei cu centrale vor sa se opreasca apa calda.

intrucat apa rece e vitala, de ea avem nevoie cu totii atat la bucatarie cat si la baie, care e ce-a mai buna cale , legala, de a constrange atat administratia blocului cat si pe ceilalti locatari sa platim apa rece si sa nu mai impartim banii la apa calda?

multumesc anticipat!
#-o
ideal ar fi sa luati o hotarare supusa votului si 50+1 castiga... ;)
Reprezentantul legal al asociatiei este presedintele de asociatie,care reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari in relatiile cu tertii inclusiv in instanta
Avand in vedere opiniile contradictorii,presedintele in comitetul executiv poate sa dispuna solutionarea problemei
asociatia de proprietari poate incheia angajament de plata astfel incat sa nu fie sistat provizoriu furnizarea de utilitati
In ultima instanta ,se poate convoca adunare generala,inclusiv de catre 20 % dintre proprietari,in care sa se analizeze responsabil situatia si eventual sa se decida modalitatea de iesire din impas,poate plata esalonata
Mai poate fi luat in calcul inclusiv varianta ca proprietarii sa avanseze c/v debit acumulat la furnizorii de utilitati,urmand ca sumele sa fie recuperate de la rau platnici
tocmai ce am aflat ca de fapt ei au avut grija sa plateasca radetul iar apanova au neglijato (era si firesc, administratorul nu ae centrala!).

asadar: daca ei cu banii mei nu au platit la apanovaaaaa.. ii reclam la politie (in penal)pentru delapidare de fonduri! pam-pam
problema e al locatarilor, pentru ca ati acceptat asemea oameni sa va reprezinte interesele,
de ce nui schimbati din functie atat pe presedinte cat si pe administrator?
nepasarea si neimplicarea proprietarilor duce la situatii ca acestea.
luati un caiet frumos si strangeti semnaturi,ca sa faceti adunare generala extraordinara demiteti presedintele si alegeti unu mai bun ,daca credeti ca nimeni nui bun candidatii dvs,
stabiliti in comitetul executiv sarcini clare pentru administrator.
dupa care cereti socoteala administratorului,daca nu vrea demitetil,pt nerespectarea atributiilor de serviciul.
dar daca se lasa problema asa o sa va treziti pe banii dvs fara apa rece ,din cauza ca nu va implicati
Badeaic a scris:

asadar: daca ei cu banii mei nu au platit la apanovaaaaa.. ii reclam la politie (in penal)pentru delapidare de fonduri! pam-pam

Nu cred ca puteti sa-i acuzati de delapidare deoarece nu v-au furat banii, ci au platit facturi.
Pam-pam!