avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate anushk_hea

Activitate anushk_hea

/Unde in lege este mentionat ca pentru a fi asigurat trebuie sa fi cotizat in ultimii 5 ani continuu? (95/2006 cu actualizare in 2015)
Buna ziua,

De 2 ani de zile practic o profesie liberala si cotizez la CASS in functie de veniturile obtinute (2014-2015). In perioada 2011-2014(2014 primele 3 luni) am fost angajata si mi s-a cotizat din partea firmei la care am lucrat, firma multinationala cu sediul in Bucuresti. In anul 2010 nu am lucrat, deci nu a cotizat nimeni pentru mine. Am incheiat in august 2015 un contract suplimentar cu CAS Iasi pentru concedii medicale pentru care se cotizeaza suplimentar 0,85% (lucru despre care nu stiam ca este necesar sa il fac, tocmai din acest motiv am incheiat atat de tarziu), mi s-a spus ca este necesar sa am un minim de 22 de zile de la incheierea contractului pana la un prim concediu medical. In prezent sunt insarcinata in 9 luni, adica mai am 2 saptamani pana la nastere. Acum 2 zile am mers la CAS sa depun un prim concediu medical prenatal pentru luna Octombrie, moment in care totul mi s-a naruit. Aflu dintr-o data ca eu figurez coasigurat pe fostul sot de care am divortat in 2008. Le spun doamnelor ca asa ceva nu este posibil, mai ales pentru ca eu cotizez singura si ca in ultimii ani am fost angajata etc moment in care doamnele imi spun ca atunci trebuie sa merg la evidenta asigurati cu situatia plati debite de la finante pe 2014-2015 si decizia de impunere pt 2015 si ca pana atunci nu mai sunt asigurata deloc, practic nu imi mai functioneaza cardul si asta pentru ca in ultimii 5 ani nu am cotizatia continua, imi lipsesc 2 luni din 2010. Adica daca ajungeam la ei peste 2 luni mi se prescriau si aceste 2 luni in valoare de 370 lei (calcul facut la salariul minim de anul acesta plus penalizari). Ma trimit la finante sa achit si aceasta restanta, cei de la finante nu stiu despre ce este vorba si ma trimit inapoi sa imi dea ceva scris... Ajung la evidenta asigurati, acolo doamna respectiva stie sa dea doar adeverinte de asigurat si im i spune ca in ultimii 5 ani nu am cotizatia continua si ca pana nu platesc nu-mi poate da adeverinta. Intr-un final, dupa ce rabufnesc, imi spune senina va dau adeverinta dar cu mentiunea ca imi lipsesc cele 2 luni. Intreb ce inseamna acest lucru, cum ma afecteaza pe mine. Raspuns, a pe dumneavoastra nu prea va afecteaza. Adica eu in prezent sunt asigurata? Da, dar aveti de platit cele 2 luni. Pe concediul medical primesc banii. A, nu stiu intrebati la concedii. In final doamnele de la concedii imi spun ca da voi primi banii, nu foarte sigure nici ele.
Adeverinta mea suna asa: se adevereste prin prezenta ca dna este asigurata potrivit legii 95/2006, art 257, al 2, lit b, in calitate de liber profesionist.
Certificarea calitatii de asigurat s-a efectuat in baza declaratiei de asigurare nr 100491/05.11.2015 si a platii contributiei de asigurare, pentru perioada 05.11.2015-04.02.2016.
Observatii: art. 211(2), fisa anaf 2015, pauza fv 214ron.

Am intrebat ce inseamna pentru mine aceasta observatie? Unde in lege este mentionat ca trebuie sa am continuitate 5 ani la contributii? Ce inseamna pentru mine ca nu achit suma de 214, mai ales ca la finante nu stiu ce si cum trebuie sa imi incaseze?

Multumesc,