avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Activitate AxelF

Activitate AxelF

Buna ziua. In cazul divortului amiabil la notar, ce se intampla cu imobilul achizitionat pe parcursul casatoriei de amandoi sotii si SRL-ul infiintat tot pe parcursul casatoriei, ambii administratori.

Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.

Ati spus mai sus "a compozitiei acestuia".Pe aceasta "compozitie" se bazeaza producatorii/comerciantii ca este deajuns sa informeze consumatorul. De exemplu "Indiana cu frisca, Compozitie:doua coji rotunde de indiana,frisca naturala,glazura de fondant." Dar cand am intrebat vanzatoarea ce fel de grasime a fost folosita la aluat/cojile rotunde de indiana s-a blocat.
Alt comerciant mi-a raspuns ca este reteta secreta iar altul a fost "dragut" si mi-a trimis pana la urma lista de ingrediente.
Magazinul Lidl a raspuns "1169/2011 Articolul 44, afisarea ingredientelor pentru produsele care nu sunt preambalate nu este obligatorie". Atunci se contrazice cu HG106/2002 ?
Buna ziua,

Vreau sa aflu sigur daca producatorii/comerciantii de produse de patiserie (buticuri/covrigarii/gogoserii/ inclusiv raioanele din lanturil de magazine Lidl) si cofetariile sunt obligati sa afiseze sau sa puna la dispozitie lista cu ingrediente.
Din ce am vazut in HG 106/2002 ar fi obligatoriu, dar din ce am vazut in realitate in 99.9999% din cazuri nu se oboseste nimeni sa le afiseze.

Multumesc.
Multumesc.

Dar in cazul in care vreau sa import si sa comercializez produse Code Geass (este un anime) pe teritoriul Romaniei, si aceasta marca NU este inregistrata in Romania de companiile care detin licenta ? In acest caz se pot comercializa ?
Buna ziua.

Vreau sa aflu daca am dreputul de a comercializa produse pe teritoriul Romaniei, in special stickere autocolante de perete, cu personaje Marvel precum Spider-Man,Captain America sau din DC Comics Batman,Green Arrow etc. Aceste le achizitionez din China , prin platforma Alibaba.

Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce se poate intampla sau ce masuri poate lua angajatorul daca in cazul demisiei angajatul decide sa nu mai vina la munca in perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare ?

Multumesc.