Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz obligatoriu la demisie ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz obligatoriu la demisie ?

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce se poate intampla sau ce masuri poate lua angajatorul daca in cazul demisiei angajatul decide sa nu mai vina la munca in perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare ?

Multumesc.

Se poate considera absenta nemotivata si desfacerea contractului de munca in consecinta.
Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.