avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate Barbu Nicolae

Activitate Barbu Nicolae

Răspuns la discuția Stagiu cotizare pensie.
Multumesc pentru raspuns!
Totusi, nu inteleg care este baza legala care explica cum ca lunile de vacanta dintre anii universitari nu sunt asimilati stagiului de cotizare. Pai, in perioada vacantei nu eram tot student???

Carp Mircea a scris:

Nu merita sa cumparati vechime in munca.
La acest moment platiti 575 lei/luna si primiti inapoi 18, maxim 19 lei/luna.
Calculati-va in cat timp va recuperati investitia.

Răspuns la discuția Stagiu cotizare pensie.
Domnule Cornel Vasile, se discuta despre posibilitatea cumpararii de vechime in perioada unde ai lipsa. Se poate, sau nu a intrat in vigoare prevederea?
Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

1. persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contribuției de asigurări sociale pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.

2. Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuției de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială și ultimii 5 ani anteriori acestei date.

Răspuns la discuția Stagiu cotizare pensie.
Buna ziua, referitor la prevederile de la litera "b", astazi am vorbit cu persnalul de la resurse umane, care mi-a spus ca lunile de vacanta din perioada cand am urmat cursurile de licenta forma "la zi", nu se considera stagiu de cotizare.
Este adevarat?
Multumesc anticipat!

Cornel Vasile a scris:

Se ia in calcul doar perioada in care ati platit cotizatia CAS.

Legea 263/2010
art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
......
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diplomă;
.....
(2) Asigurații care au absolvit mai multe instituții de învățământ superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiază de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.

(3) Persoanele prevăzute la alin. (1) beneficiază de perioadele asimilate dacă în aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare în condițiile prezentei legi.

La un contract de vanzare cu plata in rate (se plateste 66 la suta din suma la semnarea cvc iar 33 la suta se plateste intr-o singura rata in termen de cel mult un an de zile) si cu notarea in cartea funciara este "titlu executoriu" daca nu se face plata ratei ?
Cum trebuie procedat?
Ma adresez executorului sau instantei de judecata?
Multumesc mult!
Buna ziua, am imprejmuit terenul pe care este construita locuinta. Din greseala, constructorii nu au respectat dimensiunile din cartea funciara si au construit gardul gresit.
In cartea funciara terenul este de forma dreptunghi cu L=100m si l=20m
Dupa construirea gardului una din laturile mici are 20.25m
Practic acum ocup 12mp din cei 2000mp ai vecinului.
Mentionez ca vecinul nu are terenul imprejmuit si nici carte funciara.
Cum se rezolva aceasta problema?
Multumesc anticipat!
Bună ziua ,
Fiul meu este student la Facultatea de drept din cadrul Universității București .
Este printre cei mai buni studenți și se încadrează pentru a beneficia de Ajutoarele Stoicescu, numai că în condițiile de acordare, trebuie să depună adeverința de venit a parintelui. Eu sunt cadru militar și beneficiez de norma de hrană care este specificată în adeverință în rubrică separată de solda netă. Dacă o luăm în calcul ar reieși un venit lunar pe membru de familie mai mare decât suma maximă stabilit de facultate (1500 lei/membru de familie).
Decizia ICCJ nr. 21/2015 -- care a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 943 din 21 decembrie 2015 spune că sumele de bani primite lunar ca normă de hrană trebuie să fie excluse din venitul net în cazul calculării pensiei de întreținere de către părinte copilului sau copiilor săi......
Intrebarea este dacă prevederile acestei decizii se aplică și în cazul "Ajutoarele Stoicescu " ?
Mulțumesc anticipat pentru ajutor!
Cu deosebită considerație.
Răspuns la discuția Stagiu cotizare pensie.
Corect.
Ieri am plătit retroactiv.
Indolență maximă. Funcționarul de la ghișeu avea o treabă......., făcea politică la telefon. Cu mari rugăminți și cu umilință am reușit să-l fac să mă ajute. După ce ne-a întâmpinat cu seninătate pentru că aștepta pe cineva trimis de altcineva, constatând că nu suntem persoanele respective, a devenit foarte antipatic.
Cu chiu cu vai, pe banii nostri si pe muzica noastră am reușit să le dăm o căciulă de bani.
Eu l-aș dubla salariile la cât muncesc.
Mă întreb cât ar fi rezistat la privat.
Aștept aplicarea noii legi.


Cornel Vasile a scris:

Nu avem cum sa purtam discutii pe ceva ce nu este inca adoptat de Parlament .... pana la adoptare si publicare mai este ceva cale de urmat.

Răspuns la discuția Stagiu cotizare pensie.
Conform noii legi a pensiilor, persoanele care vor avea un stagiu de cotizare cuprins între 10 și 15 ani vor putea ieșii la pensie (nu pensia socială care asigură venitul minim) sau doar persoanele aflate în plată la data intrării în vigoare a legii vor beneficia de aceste prevederi ?
Eu înțeleg că aceste persoane vor beneficia de o pensie în cuantum de 40% din salariul minim brut pe țară.
Citez din lege:
"""Şi asta în timp ce persoanele cu vechime între 10 ani și 15 ani, aflate la pensie la data intrării în vigoare a legii, primesc 40% din salariul minim brut pe țară, iar pentru fiecare an de vechime în plus se adaugă câte 1% din salariul minim brut pe țară."""
Nu am înțeles foarte clar din prevederile legii, cei care vor ieșii la pensie după intrarea în vigoare a legii nu vor beneficia de prevederea 10-15 ani ?

Cornel Vasile a scris:

Legea nu distinge acea situatie mentionata de acel functionar public ....mentioneaza clar : persoanele care nu au calitatea de pensionari ....

Răspuns la discuția Stagiu cotizare pensie.
Astăzi am discutat cu cineva care a lucrat la casa de pensii și m-a dat peste cap. Mi-a spus că pot cumpăra vechime doar cei care sunt în situația de a se pensiona și cărora le mai trebuie ani. Eu am 45 ani și doresc să plătesc primii doii ani din ultimii cinci.


Cornel Vasile a scris:

1. persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contribuției de asigurări sociale pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.

2. Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuției de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială și ultimii 5 ani anteriori acestei date.

Răspuns la discuția Stagiu cotizare pensie.
Cei 5 ani care se pot plăti anticipat, se pot cumpăra doar dacă ești în situația de a te pensiona sau îi pot cumpăra și acum la vârsta de 45 ani urmând să fie valorificati la vârsta de pensionare ?

Cornel Vasile a scris:

Postliceala nu se consideră stagiu de cotizare.