avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate MM1973

Activitate MM1973

Fostul meu concubin este familiarizat cu politia din Timisoara, cealalta doamna care a patit tot asa mi-a spus ca a fost la politie, l-au sunat agentii si a spus ca nu este acasa o luna....desi era in oras....s-a deplasat politia la el acasa, nu a deschis usa si au spus ca nu au ce sa-i faca decat sa astepte sa "se intoarca".....i-au spus ca nu pot sa o ajute cu mai mult....atat a facut Politia iar dupa o luna jumate aproape individul a binevoit sa-i aloce doamnei o ora in care sa poata sa-si ia lucrurile.....
Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema urgenta...de o saptamana am fost data afara din casa de fostul concubin cu care am locuit in apartamentul lui proprietate personala, pt.o perioada scurta de timp si fara forme legale. In momentul in care am plecat mi-a luat cheile de la usa si mi-au ramas toate lucrurile personale in casa lui, adica: absolut toata imbracamintea, acte, chei de la serviciu si multe electronice si electrocasnice cumparate inainte de a ma muta la el, fara nici o contributie financiara de a lui...Acum spune ca politia nu il va gasi acasa, (a mai facut cu cineva asa si acea persoana si-a recuperat bunurile cu "ajutorul politiei" dupa mai mult de o luna).....si imi voi recupera bunurile cand va dori el sau cand voi avea o hotarare definitiva si irevocabila???!!! Mentionez ca am doar hainele cu care am iesit din casa.....stau la fratele meu si nu dispun de f.multi bani....va rog spuneti-mi ce obligatii are Politia in acest caz daca ma prezint maine la ei? Va multumesc anticipat.-
Buna seara, vreau sa va spun ca desi am contactat online toate institutiile romane din Londra, abilitate sa-mi ofere un raspuns la problema mea, din data de 11 noiembrie nici acuma nu mi-a RASPUNS NIMENI! NICI MACAR LA TELEFON NU RASPUNDE NIMENI....in conditiile in care pe site-ul Ambasadei Romane scrie ca la petitiile online se raspunde in max.2 zile lucratoare. Azi am trimis emailurile a 3-a oara pentru ca se pare ca fostul meu sot a fost ingropat ieri. Eu nu am fost anuntata, am fost mintita ca nu a mers nimeni la recunoastere desi a fost saptamana trecuta sora lui la Londra si nu vor sa-mi dea nici o informatie despre angajatorul fratelui ei...Efectiv mi se refuza dreptul de a putea obtine ce i se cuvenea fiicei lui, orfana....nu lor, reaua lor vointa avand un temei lesne de inteles....Repet, stiu de la el, ca nu declarase ca este divortat si are un copil.....Va rog ajutati-ma cu un sfat deoarece zilele trec iar copilul meu nu traieste cu aer.....unde sa merg, la Politia Horezu nu pot rezolva nimica din motive legate de nepotisme...
Va multumesc anticipat.-
Va multumesc din suflet, Dumnezeu sa va dea sanatate!!!
In data de 4.11.2015 a murit la Londra, intr-un accident de munca, fostul meu sot in varsta de 37 ani. Desi, teoretic divortati, dar practic in relatii f.bune, nu pot colabora cu familia lui si nu stiu cum sa aflu detalii despre locul lui de munca si legalitatea contractului lui de munca. Stiu ca fetita mea are dreptul la pensie de urmas in urma activitatii lui in Romania, desi anii lucrati aici sunt doar in jur de 13-14 (cu tot cu perioada facultatii si masteratului), dar cred ca are dreptul si la ajutoare banesti din partea angajatorului londonez, bineinteles daca a muncit legal. Stiu doar sigur ca incasa retributia sapatamanal pe card si ca era totul legal, din spusele lui...Momentan eu nu lucrez, singurul nostru ajutor era el.
Va multumesc anticipat!_