avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate guritaoana

Activitate guritaoana

De unde trebuie sa primeasca alocatie copilul meu care are dubla cetatenie romana si suedeza? Eu am lucrat in Romania, iar sotul in Suedia si este si are si cetatenia acestei tari?
In primul rand multumesc mult pentru raspuns! Puteti sa ma lamuriti ce inseamna sa am calitatea de dependent cu domiciliul in Suedia?
Buna ziua!
Sunt cetatean al Romaniei, iar sotul meu este roman cu cetatenie dubla(si suedeza) stabilit in Suedia. Ne-am casatorit de 1 an si acum asteptam un copil. Am obtinut numarul personal in Suedia, dar pentru ca nu am gasit rapid ceva de munca acolo mi-am continuat serviciul din Romania. Figurez ca locuind in Suedia (am fost lunar la sotul meu, in toate vacantele, concediile...), dar faptul ca lucrez in Romania poate duce cu gandul la doua tari de resedinta. Pana acum am bebeniciat de cateva consultatii gratuite pentru gravide...De la Casa de Asigurari de Sanatate din Suedia un functionar I-a spus ca nu se poate sa beneficiez de asigurarea sotului meu deoarece am asigurare de sanatate in Romania si ca s-ar putea sa platesc nasterea in jur de 3-4.ooo de euro. Tot acolo ni s-au mai dat si informatii eronate... Pentru ca am muncit in Romania imi doresc sa beneficiez de indemnizatie si de toate drepturile mele, astfel pastrandu-mi sarviciul pana ma lamuresc daca ma adaptez sau nu la Suedia. In acelasi timp mi-as fi dorit sa nasc langa sotul meu (el nu mai are dreptul la concediu). Mi-as dori sa stiu daca intr-adevar trebuie sa platesc nasterea, ce drepturi am ca sotie a unui om care are si cetatenie suedeza. Dupa nastere oricum voi locui cu el cel putin 2 ani...Atunci voi avea vreun drept sau totul depinde de asigurarea mea de sanatate?
Va multumesc anticipat!