avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters373544

Activitate ContSters373544

Ynocentta...e vrajeala! Legea este intentionat facuta ambiguu. Pana si cei de la politie mi-au zis clar sa merg in instanta ca voi avea castig de cauza, dar ca ei nu-mi pot face transcrierea fara taxa de timbru platita la finante. Apoi m-au indemnat sa folosesc masina fara sa o transcriu, ca doar "oameni suntem" :) Cei de la finante m-au trimis la RAR, iar cei de la RAR au zis ca nu e de competenta lor, nefiind vb de o masina modificata. Legea e concep[uta sa te pune pe drumuri, ca sa ti se faca lehamite si sa platesti. Legea e CLAR discriminatorie, caci un olog nu plateste daca isi modifica masina, dar cine asista un orb VA PLATI oricum, caci nu are ce modifica, iar fara mentiunea de modificare RAR, sau chitanta de timbru platit, politia nu iti transcrie vehicolul. Nu am ce document "justificativ" sa anexez si nici unde. Dar o sa ma duc in instanta, daca e legea asa de clara.
Ma gandeam eu ca e ceva "eroare", pe principiul tipic romanesc: iti dam, dar, de fapt, da-ne tu. Cum s-ar spune, bun de plata. Legea este discriminativa si de ochi lumii. Modificarea unui vehicul implica sume care depasesc taxa de timbru, iar persoanele cu handicap motor sunt favorizate in fata celor care nu trebuie sa isi modifice masinile. Va multumesc oricum!
Buna ziua! Fiica mea, minora, are handicap grav si permanent din nastere - cecitate totala. In calitate de asistent al ei, pot achizitiona un automobil folosit deja in tara, inmatriculandu-l pe numele meu, fara a plati taxa de timbru mediu? Mentionez ca NU este necesar sa adaptez masina acestui tip de handicap, fata neavand deficiente motorii. Multumesc!