Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scutire taxa auto mediu pt persoana cu handicap.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scutire taxa auto mediu pt persoana cu handicap.

Buna ziua! Fiica mea, minora, are handicap grav si permanent din nastere - cecitate totala. In calitate de asistent al ei, pot achizitiona un automobil folosit deja in tara, inmatriculandu-l pe numele meu, fara a plati taxa de timbru mediu? Mentionez ca NU este necesar sa adaptez masina acestui tip de handicap, fata neavand deficiente motorii. Multumesc!
Va confruntati cu o situatie delicata
Calcularea taxei auto intra in responsabilitatea ANAF
ANAF calculeaza taxa auto in temeiul codului fiscal
Chiar daca ,in speta dv,datorita diagnosticului ,nu este necesara adaptare tehnica,totusi reprezentantii ANAF,in temeiul dispozitiilor codului fiscal conditioneaza calcularea taxei auto
Cu scopul protejarii intereselor persoanelor cu dizabilitati,parlamentarii ,au promulgat L nr 193/2015 care modifica art 26 din L nr 448/2006,in sensul ca a fost abrogata obligativitatea existentei adaptarii tehnice la vehiculul solicitat de inmatriculat pe persoana cu certificat de incadrare in grad accentuat sau grav de handicap
Datorita unei erori de redactare ,nu a fost dispusa modificarea prevazuta in L nr 193/2015 in toate legile conexe,astfel ca aceasta modificare nu a fost implementata si in codul fiscal
Datorita acestei erori,dispozitiile L nr 193/2015 nu produc efecte,persoanele cu handicap care doresc inmatriculare vehicul fara plata taxa auto,nu beneficiaza de aceasta dispozitie
Ma gandeam eu ca e ceva "eroare", pe principiul tipic romanesc: iti dam, dar, de fapt, da-ne tu. Cum s-ar spune, bun de plata. Legea este discriminativa si de ochi lumii. Modificarea unui vehicul implica sume care depasesc taxa de timbru, iar persoanele cu handicap motor sunt favorizate in fata celor care nu trebuie sa isi modifice masinile. Va multumesc oricum!
Legea este discriminativa si de ochi lumii

Legea nu este discriminativa
Chiar si L nr 193/2015 modifica si completeaza art 26 din L nr 448/2006 ,abroga obligatia adaptarii tehnice la masinile ce se solicita de inmatriculat dar...nu produce efectul datorita erorii de redactare ,respectiv nealinierea dispozitiilor codului fiscal-document dupa care ANAF calculeaza taxe auto
Modificarea unui vehicul implica sume care depasesc taxa de timbru,

Adaptarea tehnica consta in jur de 2000 lei,se realizeaza in 3-4 ore ,se executa la unul dintre cei 2 operatori economici acreditati
Aici este o problema deoarece ,cel interesat pentru executare adaptare tehnica care locuieste in Craiova sau in Constanta trebuie sa se deplaseze cu masina fie la Tg Mures fie la Afumati...Dupa executare adaptare tehnica,mai este necesar programare la RAR.verificare,omologare adaptare,inregistrare in evidenta RAR si in cartea de identitate vehicul
persoanele cu handicap motor sunt favorizate in fata celor care nu trebuie sa isi modifice masinile.

"Favorizarea" este strict birocratica ,in fapt nu opereaza,iar persoanele cu certificate de incadrare in grad de handicap pierd mult mai mult timp pentru obtinere documente justificative
Ynocentta...e vrajeala! Legea este intentionat facuta ambiguu. Pana si cei de la politie mi-au zis clar sa merg in instanta ca voi avea castig de cauza, dar ca ei nu-mi pot face transcrierea fara taxa de timbru platita la finante. Apoi m-au indemnat sa folosesc masina fara sa o transcriu, ca doar "oameni suntem" :) Cei de la finante m-au trimis la RAR, iar cei de la RAR au zis ca nu e de competenta lor, nefiind vb de o masina modificata. Legea e concep[uta sa te pune pe drumuri, ca sa ti se faca lehamite si sa platesti. Legea e CLAR discriminatorie, caci un olog nu plateste daca isi modifica masina, dar cine asista un orb VA PLATI oricum, caci nu are ce modifica, iar fara mentiunea de modificare RAR, sau chitanta de timbru platit, politia nu iti transcrie vehicolul. Nu am ce document "justificativ" sa anexez si nici unde. Dar o sa ma duc in instanta, daca e legea asa de clara.
ContSters373544, utilizator