avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate Hamarsold1234

Activitate Hamarsold1234

Răspuns la discuția PROGRAMUL RABLA 2016
Pai daca am distrus la Remat, 2 masini, pentru 2016 pot sa ma inscriu cu ele la Rabla ? Si am inteles ca se dau 2 vouchere a cate 6500 de lei fiecare, dar cu unul pot sa-mi cumpar masina noua, si se scade din pretul ei 6500 de lei sau chiar mai mult, dar cu al doilea voucher nu pot sa cumpar a doua masina, si cred ca trebuie sa-l vand cuiva care vrea sa-si cumpere o masina noua, sa-l vand cu 6500 de lei. Voucherele se pot vinde ?
Răspuns la discuția PROGRAMUL RABLA 2016
Pai de ce nu se pot obtine vouchere pe masini deja distruse ?
Răspuns la discuția PROGRAMUL RABLA 2016
Pai de ce nu se pun obtine vouchere pe masini deja distruse?
Avlil sa-ti spun eu care este hotia, suprafata intregului teren este de circa 23027 de metri patrati. Drumul care nu este al meu este de 76 mp, brutaria care nu este a mea este de 450 mp, iar primaria are dreptul doar pe 799 mp conform actelor sale de proprietate si conform actelor de la cadastru. Deci terenul meu ar trebui sa fie de 21702 ( 23027-76-799-450= 21702). Numai ca hotul de primar desi are dreptul doar pe 799 mp conform actelor, s-a mai extins cu 200 de mp in curtea ea. Si apoi eu am ramas deci cu 21502 mp, pe care el mi-a facut acte de proprieate ( primarul).Insa mie primarul hot si escroc ca altfel nu pot sa-i zic trebuia sa-mi fac titlu de proprieatate pe 21702 mp. Intelegi ? Deci practic acum raman 200 de mp fara proprietar. Ca nici eu nu am titlu de proprietate, dar nici primaria nu are act de proprietate pe acesti 200 de mp. Corect ar fi ca primaria sa imi dea un nou titlu de proprietate pe suprafata de 21702 mp, si sa strice gardul si sa-l faca pe suprafata de 799 mp cat i se cuvin ei, conform actului ei de proprietate. Asa ar fi corect, ca altfel 200 de mp pe care s-a extins primaria din punct de vedere juridic nu apartin nimanui acum. Primaria ar trebui sa-mi dea mie acesti mp, mai ales ca pe timpurui toata curtea a fost a familiei mele de 45000 mp. Si va dati seama ca e vorba de teren intravilan, putini oameni in Romania au si la tara 21502 mp. In grila notariala , pretul mp de teren intravilan este de 5 lei, Deci un ha de teren intravilan conform grilei notariale in acea zona este 50000 de lei. E adevarat ca nimeni nu da 50000. , dar asta e pretul din grila notariala. Am absolvit si eu facultatea de drept,. nu am experienta, dar imi dau seama ce hotie a facut primarul , si de aceea te-am intrebat ce parere ai tu. Acum cred ca te-am lamurit mai mult.
Avlil sa-ti spun eu care este hotia, suprafata intregului teren este de circa 23027 de metri patrati. Drumul care nu este al meu este de 76 mp, brutaria care nu este a mea este de 450 mp, iar primaria are dreptul doar pe 799 mp conform actelor sale de proprietate si conform actelor de la cadastru. Deci terenul meu ar trebui sa fie de 21702 ( 23027-76-799-450= 21702). Numai ca hotul de primar desi are dreptul doar pe 799 mp conform actelor, s-a mai extins cu 200 de mp in curtea ea. Si apoi eu am ramas deci cu 21502 mp, pe care el mi-a facut acte de proprieate ( primarul).Insa mie primarul hot si escroc ca altfel nu pot sa-i zic trebuia sa-mi fac titlu de proprieatate pe 21702 mp. Intelegi ? Deci practic acum raman 200 de mp fara proprietar. Ca nici eu nu am titlu de proprietate, dar nici primaria nu are act de proprietate pe acesti 200 de mp. Corect ar fi ca primaria sa imi dea un nou titlu de proprietate pe suprafata de 21702 mp, si sa strice gardul si sa-l faca pe suprafata de 799 mp cat i se cuvin ei, conform actului ei de proprietate. Asa ar fi corect, ca altfel 200 de mp pe care s-a extins primaria din punct de vedere juridic nu apartin nimanui acum. Primaria ar trebui sa-mi dea mie acesti mp, mai ales ca pe timpurui toata curtea a fost a familiei mele de 45000 mp. Si va dati seama ca e vorba de teren intravilan, putini oameni in Romania au si la tara 21502 mp. In grila notariala , pretul mp de teren intravilan este de 5 lei, Deci un ha de teren intravilan conform grilei notariale in acea zona este 50000 de lei. E adevarat ca nimeni nu da 50000. , dar asta e pretul din grila notariala. Am absolvit si eu facultatea de drept,. nu am experienta, dar imi dau seama ce hotie a facut primarul , si de aceea te-am intrebat ce parere ai tu. Acum cred ca te-am lamurit mai mult.
La sud primaria ca si mine, ne invecinam cu drumul comunal.

AVLIL, cei 200 de mp tot ai mei sunt draga mea, au fost ai familiei mele de 300 de ani, din 1745. Primaria s-a extins abuziv. Primaria are dreptul conform actelor de proprietate ilegale pe care le are doar pe 799 mp, nu pe 999 mp. Eu fiind vecin , cu Primaria e fireste ca numai de la mine si-a insusit primaria acesti 200 mp. Chiar daca primaria nu mi-a dat titlu decat pe 21502 mp, si nu pe 21702 mp cum ar fi trebuit, acesti 200 de mp , tot ai mei sunt , deoarece primaria se invecineaza la nord cu terenul meu, la vest cu terenul meu, la est cu terenul meu , si la est cu terenul meu. Si cadastristul meu , si chiar cei de la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara mi-au spus ca am dreptate. Partea proasta e ca primaria nu mi-a revendicat mie acesti 200 de mp care mi se cuvin, mi-a dat titlu de proprietate doar pe 21502 mp, dar acesti 200 de mp tot ai mei sunt, Si ar trebui sa-mi dea tot mie acesti 200 mp, sa faca un nou titlu de proprietate si sa isi faca gardul doar pe suprafata de 799 mp, nu pe 999 mp. Ma intelegi , AVLIL, primaria , brutaria e facuta ilegal acolo. Familia mea a avut de la 1745, peste 5000 de ha in acea comuna, caci comuna era mult mai mare, apoi au avut 350, apoi comunistii le-au lasat prima data 50 de ha de caciula, porcul de primar nu vrea sa dea 50 de ha de caciula. ( desi legea zice ca sa se dea 50 de ha de proprietar deposedat). Asta e Romania din pacate. Acei 200 de mp tot ai mei sunt chiar daca primaria nu mi-a dat titlu de proprietate pe ei, asa sa stiti si Dumneavoastra. Ceeea ce vreau sa te intreb, e daca pot sa fac cumva ca primaria sa-mi dea acesti 200 de mp, pe care nu am acte de proprietate, ca acesti 200 de mp tot ai mei sunt. Intelegi si tu problema, ca doar esti avocata, nu-i asa?
liamic 43 nu ai deloc dreptate, primaria nu are dreptul sa se extinda cu 200 de mp mai mult decat are ea in actul de proprietate. In actul de proprietate primaria are 799 mp, iar ea s-a extins pe o suprafata de 999 mp. Dar acesti mp atunci cui apartin? Nici primariei, nici mie. Pentru ca nici eu nu am titlul de proprietate pe acesti 200 de mp , dar nici primaria nu are act de proprietate pe acesti 200 de mp. Atunci , dupa mintea Dumneavoastra acesti 200 de mp cui apartin. Mie imi aprtin, caci primaria s-a extins ilegal cu 200 de mp , deci tot mie ar fi trebuit sa-mi restituie acesti mp, si in titlul meu de proprietate ar fi trebuit sa scrie 21702 mp, nu 21502 mp. Am toate sansele sa castig procesul, dumneavoiastra nu judecati deloc corect,
Stie cineva ce acte sunt necesare pentru rabla 2016? Eu am doua masini, mi le-au distrus la Remat, pot obtine 13000 de lei pe amandoua? Pot obtine 2 vouchere a cate 6500 de lei fiecare si sa cumpar 2 masini noi? Sau cu unul din vouchere nu pot cumpara o masina noua prin programul rabla 2016? Si atunci ce sa fac: sa vand un voucher de 6500 de lei altei persoane care vrea sa-si cumpere o masina noua, si sa-mi dea acea persoana 6500 de lei pe el?
Pai de ce nu e dificil de rezolvat? Dumneavoastra cum gasiti rezolvarea?