avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate VasilcoviciAnamaria1986

Activitate VasilcoviciAnamaria1986

Buna ziua! Am doi copii (2 ani si 9 luni si 6 luni) si de cand cu carantina nu ma mai inteleg cu sotul. El s-a hotarat ca nu mai vrea sa stea cu mine pentru ca s-a saturat de reprosurile mele si de comportamentul meu! Intrebarea mea este: daca imi iau copii si plec cu ei la parintii mei ( la 75 km departare de domiciliu) cu consimtamantul lui ( el m-a trimis la printi) ar putea apoi sa ma acuze ca i-am furat copii sau sa bage divort pe motiv ca am parasit domiciliul conjugal? Multumesc! Mentionez ca avem o casa construita cu imprumut din banca!
pai am sunat la politie care initial nu vroia sa trimita echipa, apoi am incercat sa iau legatura cu proprietarul masinii care sta in acelasi cartier, am dat de el abia dupa vreo 2ore jumatate si el atunci a zis ca nu a condus masina, ca cineva i-a furat-o si atunci am sunat din nou la politie si au venit cu echipa de la criminalistica. au luat amprente, au facut poze, au consemnat ca masina lui mi-a lovit masina in parcare. am o poza dupa asigurarea lui, dar acum nu vrea sa imi dea asigurarea sa imi pot repara masina pentru ca va plati el mai mult la anul. si eu acum intreb ce pot sa fac? il pot obliga sa imi dea asigurarea chiar daca el declara ca nu era el la volan si ca nu stie cine i-a condus masina? sau pot sa merg direct la asigurator si sa cer repararea masinii? sau trebuie sa imi repar singura masina si asta e paguba mea? el vrea sa mearga sa isi repare cat mai repede masina.
Buna ziua, am o problema- poate ma puteti ajuta cu un sfat. Duminica dimineata mi-am gasit masina busita in parcare (locul meu de parcare pe care il platesc la primarie), de catre masina unui vecin care a declarat la politie ca cineva i-a furat masina si ca nu el a condus-o. Cheile masinii erau in contact cand am gasit noi masinile ( a declarat ca i-au fost furate cheile din cealalta masina pe care o detine si care nu se poate incuia bine) . Intrebarea mea este Cine ma despagubeste pe mine, proprietarul nu vrea sa imi dea asigurarea si acum mai vrea si sa mearga sa isi repare masina cat mai repede. Eu ce fac? Masina mea este un BMW la care din pacate nu am Casco iar reparatia o sa coste mult, eu ce fac? Nu exista nici o lege ca sa fie de partea mea? Mi- am gasit masina care era parcata regulamentar in parcare autorizata busita. Va multumesc