avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate costin123

Activitate costin123

Răspuns la discuția litigiu munca
multumesc
Răspuns la discuția litigiu munca
studiile absolvite sunt in specialitate insa angajatorul refuza sa organizeze examen ptr ocuparea unei functii publice intr-o clasa superioara celei in care sunt incadrat motivand ca functia pe care o ocup nu necesita studii superioare blocandu-mi avansarea in cariera, nu a-ti raspuns in cate zile pot face contestatia la mustrarea scrisa. multumesc anticipat.
Discuție litigiu munca
mi s-a aplicat
sanctiunea disciplinara ,,mustrare scrisa,,ca si functionar public . am 2 intrebari 1] la cat cat dupa aplicarea acestei sanctiuni disciplinare pot da examen ptr promovarea in clasa in urma absolviriii unei forme de invatamint superior? 2]as vrea sa contest aceasta sanctiune disciplinata - unde o pot face ? judecatorie sau tribunal si incat timp?

Discuție litigiu munca
sunt functionar public, am absolvit in 2018facultatea de drept , am solicitat angajatorului in baza art63 alin 1 din lg 188/1999 promovarea in clasa prin examen . cererea mi-a fost respinsa in baza art 68 alin 1 din aceeasi lege desi eu nu am cerut functie de conducere . intrebare; cum pot obliga angajatorul sa-mi respecte drepturile conferite de lege fara a actiona in instanta? multumesc.
am o casa pe care nu o folosesc ca si rezidenta la aceasta adresa am 2 comodate cu un pfa si cu un birou de asigurari . mai arat ca in anul 1999 am infiintat un srl care nu avut activitate niciodatasi care are sediul in casa despre care am vorbit/.intrebarea este -trebuie sa depun declaratia pe propriaraspundere ptr firma mea ?si pentru cele 2 comodate?mentionez ca nu deduc cheltuielile cu tutilitatile pe firma nici ptr cele 2 comodate ci pe persoana fizica,care mai arat ca am domiciliul la casa despre care am facut vorbire va multumesc ptr sfaturile pe care mi le dati
am scris deja facultatea am absolvit-oin 1996 ,iar de incadrat m-am incadrat in 2008
Răspuns la discuția legislatia muncii
as vrea sa stiti ca am colegi care au studii diverse profesori psihologi juristi etc lor le-au fost luate in considerare studiile desi nu sunt domeniu si sunt trecuti la cat A la noi sunt numai cat A si C . oare cat B care e trecuta in lege de ce nu e recunoscuta?
lucrez din anul 2008 ca si politist local.si sunt salarizat in baza legii 188/1999privind statutul functionarilor publici, care spune ca sunt 3 categorii de functionari publici si anume1] categoria A-studii superioare de lunga durata,absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta, 2]cat B-studii superioarede scurta durata, absolvite cu diploma si 3]-cat C-studii medii liceale sau postliceale,absolvite cu diploma.In anul1997am absolvit la UNIVERSITATEA DE MEDICINA SI FARMACIE GR .T. POPA din IASI COLEGIULDE TEHNICA DENTARA cu DIPLOMA DE ABSOLVIRE eliberata de MINISTERUL INVATAMINTULUI. Consider ca ma incadrez la studii superioare de scurta durata[categoria B], insa seful de la personal m-a incadrat la categoria 3- studii medii-categoria C,. eu ma consider neindreptatit cum ma sfatuiti sa procedez pentru a fi pus in drepturile mele din 2008 si pina in prezent. VA multumesc!
lucrez din anul 2008 ca si politist local. si sunt retribuit dupa legea188/1999 privind statutul functionarilor publici,care spune ca acestia se impart in 3 categoriisi anume 1]categoriaA-studii superioare de lunga durata,absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta.2]categoria B-studii superioare ,de scurta durata absolvite cu diploma,3]categoriaC-studii medii liceale sau postliceale, absolvite cu diploma Mentionez ca in anul 1997am absolvit cu diploma de absolvire la UNIVERSITATEA GR. T POPA din IASI COLEGIUL de TEHNICA DENTARA diploma eliberata de MINISTERUL INVATAMINTULUI Eu consider ca ma incadrez la categoria B , studii superioare de scurta durata insa angajatorul meu m-a incadrat la categoria C , studii liceale, intrebarea mea este; ce pot face in situatia aceasta deoarece seful de la personal refuza sa ma incadreze conform studiilor mele, eu fiind dezavantajat la grila de salarizare de aproximativ 8 ani.?
Va multumesc!