Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu munca

mi s-a aplicat
sanctiunea disciplinara ,,mustrare scrisa,,ca si functionar public . am 2 intrebari 1] la cat cat dupa aplicarea acestei sanctiuni disciplinare pot da examen ptr promovarea in clasa in urma absolviriii unei forme de invatamint superior? 2]as vrea sa contest aceasta sanctiune disciplinata - unde o pot face ? judecatorie sau tribunal si incat timp?

1. Sanctiunea se contesta la Tiibunal- Sectia de Contencios Administrativ.

În ceea ce priveşte termenul şi procedura de contestare a deciziei prin care se aplică o sancţiune disciplinară, nici Legea nr. 188/1999 şi H.G. nr. 1344/2007 nu conţin prevederi exprese, însă, având în vedere natura de act administrativ a deciziei de sancţionare, cât şi dispoziţia conţinută de art. 117 din Legea nr. 188/1999, care face trimitere nu numai la prevederile legislaţiei muncii, ci şi la reglementările de drept comun civile, administrative sau penale, după caz, dispoziţiile art. 117 trebuie interpretate ca făcând trimitere la reglementările de drept comun administrative, respectiv la art.11 din Legea nr. 554/2004.
Detalii: [ link extern ]

2. În urma dobândirii unei diplome de studii de nivel superior, funcționarii publici de execuție au dreptul de a participa la examenul organizat pentru ocuparea unei funcții publice într-o clasă superioară celei în care sunt încadrați, dacă studiile absolvite sunt în specialitatea în care își desfășoară activitatea sau dacă autoritatea ori instituția publică apreciază că studiile absolvite sunt utile pentru desfășurarea activității.

Alte conditii nu sunt mentionate in legislatie.
studiile absolvite sunt in specialitate insa angajatorul refuza sa organizeze examen ptr ocuparea unei functii publice intr-o clasa superioara celei in care sunt incadrat motivand ca functia pe care o ocup nu necesita studii superioare blocandu-mi avansarea in cariera, nu a-ti raspuns in cate zile pot face contestatia la mustrarea scrisa. multumesc anticipat.
Termenul de contestare : 30 de zile de la comunicare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc