avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate lupucornelia75

Activitate lupucornelia75

Multumesc mult!
Multumesc pentru raspuns! referitor la punctul 3....daca ia concursul si va deveni functionar public, are dreptul sa isi mentina postul pentru 1-3 ani? doamna care lucreaza in Primarie si care se ocupa de angajari, mi-a spus ca trebuie sa isi dea demisia din invatamant daca ca deveni functionar public. Am vrut sa verific ce mi-a spus doamna respectiva...
Buna ziua! sotul meu este profesor, titular in invatamant. Doreste sa intre in administratie ca si functionar public. Este obligat sa isi dea demisia din invatamant sau poate beneficia in concediu fara plata/ studii in invatamant?
1. avem sentinta definitiva si irevocabila din 19 mai 2009 dar nu a fost pusa in executare niciodata, are termen de prescriptie sau poate fi pusa in executare si in present?
2. Sentinta noastra se refera la primele de vacanta 2005-2008, nu a fost pusa in executare deoarece in sentinta este specificat ca plata primelor se face din fonduri proprii. Dar, scoala noastra nu are fonduri proprii si primaria noastra este ordonator de credite, ar putea primaria (sau este obligatia ei?) sa ne asigure aceasta suma?
1. avem sentinta definitiva si irevocabila din 19 mai 2009 dar nu a fost pusa in executare niciodata, are termen de prescriptie sau poate fi pusa in executare si in present?
2. Sentinta noastra se refera la primele de vacanta 2005-2008, nu a fost pusa in executare deoarece in sentinta este specificat ca plata primelor se face din fonduri proprii. Dar, scoala noastra nu are fonduri proprii si primaria noastra este ordonator de credite, ar putea primaria (sau este obligatia ei?) sa ne asigure aceasta suma?