avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgeLascaru

Activitate GeorgeLascaru

Buna ziua,

Detin niste Bitcoini din 2010 cand pretul era foarte mic si as dori sa ii vand pe o cale legala, dar astfel incat taxele pe care le voi plati sa fie minime. La cursul actual, acesti btc ar valora aproximativ $150,000, dar momentan as dori sa schimb doar $50,000.
Care ar fi demersurile pentru a putea declara acesti bani si pentru a plati taxele de rigoare, cu conditia ca acestea sa fie cele minime posibile.
Din cate stiu eu, in cazul in care sa zicem ca ii schimb prin LocalBitcoins(transfer bancar, cash, etc), ar trebui sa platesc 19% impozit pe profit(ceea ce este prohibitiv de mare).
Ma gandeam la o solutie gen infiintarea unei microintreprinderi prin care sa vand btc, si sa platesc 3% pe venit. (in cazul de fata venitul si profitul sunt similare)
As vrea sa stiu daca solutia mea este cea mai buna, in caz contrar sa imi oferiti alte posibilitati la care pot sa optez.
De asemenea, din cate stiu, in Uniunea Europeana, tranzactiile cu Bitcoin sunt scutite de TVA, as vrea sa imi confirmati/infirmati acest lucru.

Multumesc anticipat,
George