avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate explorer

Activitate explorer

Răspuns la discuția Concurs antifrauda
Multumesc mult d-na Pintea. Ratiunea imi spunea acelasi lucru; din pacate , nici HG 677/2013, nici OUG 74/2013 si nici Legea 188/1999 nu au reglementat o asemenea situatie, in nici un fel . Speram totusi ca poate au ei printr-un regulament intern, sau ceva de acest gen, vreo prevedere in legatura cu posturile vacantate chiar inainte de numirea pe post a titularului , in situatiile in care a(u) mai existat unul ( sau mai multi ) candidati admisi. Opinia mea, pur personala, este accea ca exista o lacuna in legislatie, desi pt personalul angajat pe functii contractuale in sectorul bugetar exista o asemenea reglementare ( HG 286/2011) . Deci ..... la un nou concurs - speranta moare ultima.:D
La multi ani, un an nou cu multa sanatate si impliniri !
Răspuns la discuția Concurs antifrauda
Multumesc mult pt raspuns. Am inteles ca e prima data cand se intampla ca un candidat admis la antifrauda sa renunte la post. In magistratura, de exemplu, au mai fost cazuri de acest gen si a fost chemat urmatorul candidat, admis. Eu tot mai sper ca poate ma vor chema pe mine, fara a mai fi nevoie de un alt concurs/ :)
Buna ziua. Am rugamintea de a-mi oferi un sfat, o parere, asupra urmatorului subiect: de curand am participat la un concurs pentru un post de inspector superior ( functie de executie ) in cadrul Directiei Antifrauda. Pentru acelasi post a mai concurat o persoana, care lucra deja in cadrul ANAF. Am fost admis la proba scrisa cu un punctaj destul de mare si am fost declarat admis si la interviul oral. Dar, cealalta persoana a obtinut un punctaj putin mai mare la proba scrisa si a fost, de asemenea, admisa la interviu. Ca urmare, in final, a fost declarata admisa pe post acea persoana, departajarea facandu-se conform legii, in baza punctajului obtinut la proba scrisa. Mentionez ca numirile pe post nu s-au facut inca. Si acum vine partea interesanta> Ulterior ( respectiv decembrie 2015), aceasta persoana a participat si la un concurs de promovare intr-o functie de conducere , tot la antifrauda, si a fost admisa. Asadar, a renuntat la postul de inspector superior, chiar inainte de a primi avizul de numire pe post. Credeti ca as avea vreo sansa pentru a fi eu chemat pentru acest post ? Multumesc anticipat pentru orice raspuns sau sugestie.