avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate galileo43

Activitate galileo43

Cum pot sti daca a avut bani o pers. decedata,si da ca in timpul de cateva luni de la deces pana la succesiune posibil sa fie ridicati de una din rude fara sa stim noi. Respectiv bani in cont si carnet de economii,fiind singurul ce a avut cheile si respectiv acces in casa raposatului,oricum au golit casa de mobila sustinand ca rapozatul i le-a promis,neavand nimic scris.A doua intrebare e ca din motiv de sanatate nu pot fi prezent la succesiune.Pot veni sa zicem 2,3 saptamani mai tarziu,nevrand sa imputernicesc pe nimeni?
Răspuns la discuția Vanzare apartament
Este o problema ca nu mai santem romani, si nu mai locuim in Romania,adica nu santem rezidenti?
Doresc s-a vand un apartament cumparat de mine si sotia.Intre timp nu mai avem cetatenie romana.Ce acte sant necesare pt.vanzare?
A doua intrebare este legata de efectuarea platii:Cumparatorul ne-a spus ca ne ofera in mana doar o anumita suma,restul prin operatie bancara,motivand ca asa ar fi legea in Romania acum.Ce taxe sant de plata,avand in vedere ca detinem apartamentul de vreo 20 de ani?
Răspuns la discuția Succesiune
cei 6 verisori au fost cu decedatul veri primari dupa tata, ceilati 4 au fost veri primari dupa mama,iar intre ei nu sant verisori primari,adica nu sant rude de sange,daca tatal cu mama decedatului nu se casatoreau nu aveau niciodata vreun grad de rudenie

raluk0207 a scris:

Verii primari sunt atat din partea mamei, cat si din partea tatalui.
Veri "prin alianta" sau alte bazaconii nu exista.
Verii trebuie sa fie rude de sange.
Art. 964 Cod civil
"(4) Între rudele din aceeaşi clasă şi de acelaşi grad, moştenirea se împarte în mod egal, dacă legea nu prevede altfel."





Răspuns la discuția Succesiune
Cred ca devin deja penibil,dar unul din verisori sustine ca a fost la doi notari diferiti,care iau spus ca el cu surorile si fratii lui in numar de 4,toti din partea mamei decetatului,adica cu ceilalti verisori in nr. de 6 nefiind verisori primari,ci doar prin alianta,se imparte 50-50 .Adica la 6 verisori le revine 50 la suta,iar la ceilalti 4 tot 50 la suta,Eu la fel credeam si cred ca se imparte egal,oare ma Insel ?Altfel spus nu santem toti verisori primari,intre noi,dar cu decedatul da

raluk0207 a scris:

Le revine egal.
Se dezbat bunurile decedatului, nu ale părinților săi .
Verișorii îl mostenesc direct. Între rudele din aceeași clasa și de acelasi grad, moștenirea se împarte în mod egal.

Răspuns la discuția Succesiune
se imparte egal,sau din ce am auzit se imparte astfel:Cei sase verisori din partea tatalui decedatului le revine 50 la suta ,iar la ceilalti patru din partea mamei decedatului identic 50 la suta,astfel cei patru verisori din partea mamei decedatului le revine un pic mai mult?
Răspuns la discuția Succesiune
Doresc sa fiu iarasi consiliat in problema cu verisorul decedat ce nu are testament,urmatorii mostenitori am fi zece verisori,sase din partea tatalui decedatului,respectiv patru din partea mamei decedatului,sper ca am scris cat de cat sa se poata intelege,acum as vrea sa stiu daca se imparte egal in zece sau se imparte altfel
Răspuns la discuția Succesiune
Dupa inmormantare sa obtinut certificatul de deces,acum doi dintre verisori se ofera sa faca ei succesiunea fara noi,doar sa trimitem o imputernicire,problema ca eu nu am incredere in ei,si am auzit legat de succesiune doar de renuntare nu si de imputernicire,si nu vreau sa fim pacaliti ceilalti,as vrea sa stiu daca exista legat de succesiune notiunea de imputernicire,pt. ca daca noi ceilalti am renunta,ei doi si-ar imparti in mod egal totul,noi ceilalti ramanem cu buzele umflate
La sfarsitul lunii iulie 2018 am facut cerere pt. restituire taxa auto,acum in martie 2019 am primit o scrisoare recomandata ,in care ma anunta ca,cu data de 22 august 2018
mi s-a aprobat,si se specifica si suma ce o am de primit,problema este ca noi am dat un cont al unor neamuri,noi fiind plecati din tara,unde pot afla daca au sosit banii,posesorul contului bancar neaga virarea sumei de bani
Discuție Succesiune
Recent a decedat un verisor , care nu are copii,nu a fost casatorit,nu are frati,deci fara testament ar fi mostenitori verisorii,care nu sant putini,deja au inceput discutiile,eu sant unul dintre ei,si deja au inceput discutiile.Eu nu sant in tara,cum se procedeaza,si daca se poate face succesiunea fara mine?Din ce am inteles a fost inmormantat desi nu exista in momentul de fata nici certificat de deces.Din ce am inteles nu se poate face succesiunea fara,sau este o strategie?