avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 150 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelastef36

Activitate mihaelastef36

Buna ziua, referitor la cadrul legal de transfer situatii speciale, in a doua etapa de distribuire a elevilor, va rog sa imi spuneti unde este specificat in regulament faptul ca un geaman are prioritate de transfer la un liceu cu media 8 in detrimentul fiului meu care a avut 9.50 si nu a fost admis pentru apropiere domiciliu.Mentionez ca media geamanului nu se incadra in media de admitere la acel liceu, ultima admisa fiind 9.40
Multumesc frumos!
Multumesc pentru raspuns. Am transmis acest mesaj pe adresa de e-mail a ISMB inca din luna iulie a anului trecut, insa nu am primit niciun raspuns din partea inspectoratului pana in acest moment.

O zi placuta!
Buna ziua,

In calitate de parinte al unui elev care urma a fi repartizat pe locurile disponibile in sesiunea situatiilor speciale, va rog sa imi comunicati de ce au fost admisi 3 copii la liceul unde am solicitat transferul fiului meu, in conditiile in care la ISMB mI s-a comunicat ca este un singur loc disponibil la mate-info
Au fost admisi 2 elevi cu medie mai mare decat a fiului meu si al treilea elev admis a fost cu medie mai mica decat a lui
Diferenta a fost doar ca motiv de transfer, cel cu media mai mica fiind frate geaman, iar fiul meu a solicitat pentru aproiere de domiciliu
In acest context, consider a fi un act de discriminare si nu o repartizare corecta
Mentionez ca fiul meu a avut media necesara repartizarii in defavoarea elevului 'geaman'
In asteptarea unui raspuns, va multumesc!