Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Repartizare situatii speciale dupa repartizarea ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Repartizare situatii speciale dupa repartizarea computerizata 2015

Buna ziua,

In calitate de parinte al unui elev care urma a fi repartizat pe locurile disponibile in sesiunea situatiilor speciale, va rog sa imi comunicati de ce au fost admisi 3 copii la liceul unde am solicitat transferul fiului meu, in conditiile in care la ISMB mI s-a comunicat ca este un singur loc disponibil la mate-info
Au fost admisi 2 elevi cu medie mai mare decat a fiului meu si al treilea elev admis a fost cu medie mai mica decat a lui
Diferenta a fost doar ca motiv de transfer, cel cu media mai mica fiind frate geaman, iar fiul meu a solicitat pentru aproiere de domiciliu
In acest context, consider a fi un act de discriminare si nu o repartizare corecta
Mentionez ca fiul meu a avut media necesara repartizarii in defavoarea elevului 'geaman'
In asteptarea unui raspuns, va multumesc!
Cred ca aceste intrebari tb sa le adresati institutiilor competente inspectoratul scolar ,eventual ministerul invatamantului formuland un memoriu in care descrieti situatia respectiva !
Multumesc pentru raspuns. Am transmis acest mesaj pe adresa de e-mail a ISMB inca din luna iulie a anului trecut, insa nu am primit niciun raspuns din partea inspectoratului pana in acest moment.

O zi placuta!