avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate KITTAMMY72

Activitate KITTAMMY72

Răspuns la discuția Pensie cu handicap accentuat
Ok

La 55 ani ma pot pensiona pentru limita varsta avand certificat handicap mediu si 35 ani stagiu cotizare.

Dar pot sa ma pensionez mai devreme anticipat la 50 ani , cu stagiu complet cotizare 35 ani ?

Multumesc tare mult !




Carp Mircea a scris:

Condiția de stagiu complet de 35 in condiții de handicap mediu.

Răspuns la discuția Pensie cu handicap accentuat
Legea prevede reducere varsta standard pensionare cu 10 ani pentru cei cu certificat handicap mediu, cu conditia stagiu complet cotizare 35 ani

Eu am intrebat altceva va rog

Daca varsta standard pensionare la mine e 55 ani pentru handicap mediu, pot cere pensie anticipata partial la 50 ani ?

Multumesc mult !



KITTAMMY72 a scris:

Buna ziua,

Pentru persoanele masculine cu certificat handicap mediu, varsta standard pensionare este de 55 ani.

Se poate cere la 50 ani pensie anticipata pentru acestia ?

Multumesc mukt !





Dapix a scris:

Veți ieși la pensie pentru limită de vârstă, când veți împlini vârsta legală de pensionare.

Ca să puteți ieși cu o reducere de 10 ani, trebuie sa aveți 24 de ani în câmpul muncii, lucrați în condiții de handicap accentuat.



Răspuns la discuția Pensie cu handicap accentuat
Buna ziua,

Pentru persoanele masculine cu certificat handicap mediu, varsta standard pensionare este de 55 ani.

Se poate cere la 50 ani pensie anticipata pentru acestia ?

Multumesc mukt !





Dapix a scris:

Veți ieși la pensie pentru limită de vârstă, când veți împlini vârsta legală de pensionare.

Ca să puteți ieși cu o reducere de 10 ani, trebuie sa aveți 24 de ani în câmpul muncii, lucrați în condiții de handicap accentuat.

Buna ziua,

Am prezentat la DGSPAC Constanta certificatul de incadrare in grad handicap, emis de ei in 1997 (in 1997 ei se numeau DIRECTIA DE MUNCA SI PROTECTIE SOCIALA);. Acest certificat constata capacitate de munca pierduta jumatate,fiind valabil permanent, nerevizuibil. Boala este nevrita acustica, grad 3 invadiliditate in 1997. Certificatul este semnat de un doctor SANDU EUGEN LUCIAN din Comisia expertiza medicala in medicina muncii.
Nu vor sa imi accepte certificatul pentru indemnizatie aferenta handicap mediu si ma pun sa fac alt dosar pentru obtinere certificat handicap nou.
E corect sa fac alt dosar? Certificatul meu, daca e permanent ,nu e valabil?
Multumesc mult !
Buna ziua,

Permiteti-mi inca o intrebare.
Am prezentat la DGSPAC Constanta certificatul de incadrare in grad handicap, emis de ei in 1997 (in 1997 ei se numea DIRECTIA DE MUNCA SI PROTECTIE SOCIALA);. Acest certificat constata capacitate de munca pierduta jumatate,fiind valabil permanent, nerevizuibil. Boala estenevrita acustica, grad 3 invadiliditate in 1997. Certificatul este semnat de un doctor SANDU EUGEN LUCIAN din Comisia expertiza medicala in medicina muncii.
Nu vor sa imi accepte certificatul si ma pun sa fac alt dosar pentru obtinere certificat handicap.
E corect sa fac alt dosar?
Multumesc mult !
Buna ziua,

Am certificat de incadrare in grad 3 handicap nerevizuibil din 1997.
Nu am primit niciodata indemnizatia.
Pot solicita acum retroactiv sumele cuvenite de la infiintarea legii in 2006?
Multumesc !
Buna ziua !

De curand am aflat ca tatal meu (decedat in 2011) avea de ridicat dividende 2011,2013 si 2014.

Am ridicat de la Cec Bank in decembrie dividende 2013 si 2014 si mi s-a spus ca cele din 2011 nu le pot ridica intrucat sunt prescrise.

Mi se parea normal ca tata sa primeasca notificari scrise privind distribuirea dividendelor.

Ce opinie aveti dvs. fata de cazul prezentat?

Va multumesc mult !