avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate mamica_monica

Activitate mamica_monica

Va multumesc din suflet pentru toate raspunsurile.
tudorvaleriu a scris:

2. Daca firma isi inceteaza activitatea dvs. veti fi concediata si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.

Cand as beneficia de indemenizatia de somaj? Dupa ce se termina ccc1 si ccc2?
Sau incepand cu ziua inchiderii firmei?

Inchiderea firmei afecteaza cu ceva valoarea sau durata (3 ani si 10 luni) indemnizatiilor aferente ccc1 si ccc2?
1. Da, bebe 2 se va naste in august 2016 iar ccc1 se termina in noiembrie 2016 cand ar fi trebuit sa inceapa sotul concediul pentru o luna, respectiv decembrie 2016.
2. Ce se intampla cu ultimele 2 luni din ccc, rezervate sotului meu, daca intre timp acesta isi schimba locul de munca?
3. (intrebare la pct.5). Cand am intrat in ccc1 societatea unde sunt angajata nu se afla intr-o situatie prea buna... daca angajatorul inchide firma pana in august, sau noiembrie-decembrie, intervine ceva in situatia mea? Ma afecteaza cu ceva?

Va multumesc din suflet pentru rabdare si raspunsuri.
Buna ziua,
In decembrie 2014 am nascut si am ales concediul de crestere al copilului cu durata de 2 ani, urmand ca eu sa stau acasa 1 an si 11 luni, iar sotul 1 luna. Acum, sunt insarcinata din nou, urmand sa nasc in august 2016 si doresc ca pentru bebe 2 sa aleg tot concediu cu durata de 2 ani.
1. Rezulta ca eu voi sta acasa in total 3 ani si 10 luni?
2. Ce se intampla cu cele 2 luni concediu ale sotului? Si le ia pe amandoua la sfarsitul perioadei care o stau eu acasa? Avem voie sa intram in concediu in acelasi timp? Teoretic, el ar fi avut concediu luna decembrie 2016, dar acum cu bebe nou cred ca se pierde/decaleaza perioada...
3. Indemnizatia pentru bebe 2 o sa aiba aceeasi valoare? Se calculeaza 85 % din salariu sau 85 % din indemnizatia care o iau pt bebe 1?
4. Am inteles ca perioada cand se suprapune concediu bebe1 cu bebe 2 primesc indemnizatia pentru bebe 1 + 600 lei.