avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate mimimedia

Activitate mimimedia

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza in urmatorul caz:
Nepoata mea a fost accidentata pe trecerea de pietoni. A fost luata de soferul care a accidentat-o si a fost transportata la spital. Politia a luat declaratie doar de la soferul care a accidentat-o si i-a spus sa astepte pana acesta o va chema pentru declaratie. (s-a intamplat luni si azi este deja vineri si nu a dat inca declaratie, in conditiile in care este constienta). Este ok sa mai astepte sau trebuie sa se duca la vreo sectie de politie?

Multumesc! Mihaela
Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza indemnizatia pentru tatal care sta ultimele 2 luni in concediu crestere copil. Am fost la primarie si a spus sa completez ultimele 11 luni respectiv luna in care s-a nascut copilul. Concret: tatal intra in concediu crestere copil in aprilie 2016 iar copilul s-a nascut in iunie 2014. Este ok sa se calculeze ultimele 12 luni anterioare lunii iunie 2014?
Multumesc!
Multumesc mult!
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza concediu prenatal (postnatal) in urmatoarele conditii:
am 2 luni de angajare iar inaintea acestora am fost in concediu crestere copil timp de 2 ani. (nu am intrerupere deloc). Cum se calculeaza cele 6 luni anterioare?
Multumesc anticipat!
In acest caz indemnizatia pentru al 2-lea copil va fi 85% din indemnizatia pentru primul copil sau va fi aceeasi ca la primul copil?
Multumesc!
In data de 20 iunie 2016 copilul face 2 ani, deci ar trebui sa reiau activitatea pe 20 mai 2016. Sunt insarcinata si voi naste pe 31 iulie 2016. Voi face cerere de incetare concediu pe 20 mai si in aceeasi zi voi veni cu concediu pre-natal. Cum procedez cu actele? Cei de la firma nu imi pot calcula ultimele 12 luni pentru ca nu au dupa ce (Veniturile mele sunt la primarie). Ce fac in acest sens?
Multumesc!
Daca sotul intra in concediu crestere copil in 20 mai pentru o luna, influenteaza aceasta faptul ca eu in acelasi timp sunt in pre-natal pentru al 2 copil?