avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate Ahelis

Activitate Ahelis

Multumesc pentru raspuns! Într-adevăr, este tutore, greseala mea.
Buna ziua,

Mama mea a primit acum 4 ani dreptul de curatela asupra matusii ei (sora tatalui), bolnava de Alzheimer (pusa sub interdictie).
Acum 10 zile a murit persoana in cauza, s-au efectuat toate demersurile pentru inmormantare samd.
Acum, mama mea a fost la primarie pentru a anunta decesul si, implicit, incetarea curatelei si, in afara de acte, cei de acolo i-au cerut sa justifice (cu bonuri si chitante, presupun) felul in care a cheltuit banii decedatei (pensia si un alt ajutor). Problema e ca mama habar nu avea de aspectul asta si nu a pastrat chitantele.
Intrebarea e: ce se intampla in acest caz? Suma trebuie restituita? Daca nu, fostul curator este pedepsit in vreun fel? Cum incheie curatela? M-am uitat pe lege si nu am gasit nimic edificator in acest sens.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Intrebare succesiune curatela
OK, am inteles. Presupun ca mama, curatorul, nu are drept de a instraina (vinde) bunurile (casa) cat timp traieste persoana pusa sub interzicere, corect? Adica are drept doar sa le administreze, nu?
Răspuns la discuția Intrebare succesiune curatela
Multumesc din nou pentru raspuns, dar cred ca e o mica confuzie: doamna pusa sub interdictie este matusa mamei mele si sora tatalui mamei mele.
Deci sunt trei persoane: mama mea, bunicul meu (tatal ei) si matusa mamei mele (persoana pusa sub interdictie). In caz de deces, sa inteleg ca mama mea ar lua la succesiune 1/4, iar bunicul meu 3/4?
Răspuns la discuția Intrebare succesiune curatela
Multumesc pentru raspuns. Doamna (matusa pusa sub interdictie) nu mai are alte rude in afara de mama mea si de tatal ei. Deci mostenirea, indiferent de curatela, se imparte "clasic", corect? Adica mama mea ar lua o treime si tatal ei doua treimi (scuze pentru ignoranta, nu sunt foarte in tema).
Buna ziua,

Am o situatie mai delicata in familie si m-am gandit sa va cer ajutorul. Situatia e urmatoarea: mama mea a castigat in instanta curatela pentru matusa ei (sora tatalui ei), care sufera de Alzheimer (nu are putere de consimtamant). Acum tatal ei o ameninta ca, in momentul in care va muri matusa, el va face succesiune si bunurile ei (printre care se numara si o casa, cel mai important lucru in acest caz) vor intra in posesia lui (sau se vor imparti dupa lege). Intrebarea mea este: ce se intampla in cazul in care matusa decedeaza? Tatal mamei mele are dreptul la succesiune, desi mama mea este tutorele legal al persoanei in cauza? Poate fi atacata curatela? Va multumesc frumos pentru raspunsuri.