Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare incheiere curatela bolnav Alzheimer
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare incheiere curatela bolnav Alzheimer

Buna ziua,

Mama mea a primit acum 4 ani dreptul de curatela asupra matusii ei (sora tatalui), bolnava de Alzheimer (pusa sub interdictie).
Acum 10 zile a murit persoana in cauza, s-au efectuat toate demersurile pentru inmormantare samd.
Acum, mama mea a fost la primarie pentru a anunta decesul si, implicit, incetarea curatelei si, in afara de acte, cei de acolo i-au cerut sa justifice (cu bonuri si chitante, presupun) felul in care a cheltuit banii decedatei (pensia si un alt ajutor). Problema e ca mama habar nu avea de aspectul asta si nu a pastrat chitantele.
Intrebarea e: ce se intampla in acest caz? Suma trebuie restituita? Daca nu, fostul curator este pedepsit in vreun fel? Cum incheie curatela? M-am uitat pe lege si nu am gasit nimic edificator in acest sens.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns! Într-adevăr, este tutore, greseala mea.