avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate zelinke

Activitate zelinke

Buna ziua! In legatura cu izolarea blocului am o intrebare! Cam jumatate dintre locatari si-au izolat pe cont propriu apartamentul mai demult. Acum ne cer semnaturile pentru autorizatie ca sa intre in legalitate. Restul locatarilor nu doresc anveloparea blocului. Intrebarea mea este daca pot ei intra in legalitate daca nu se izoleaza tot blocul? Ei argumenteaza ca nu costa nimic, dar ma gandesc ca dupa autorizatie urmeaza si proiectul, care iarasi numai pentru tot blocul se poate face.
Buna ziua! Mama mea in varsta de 76 de ani primeste pensie de urmas dupa tata, 1150 de lei. Nu a primit nici card de energie si nici card social pentru alimente. Am sunat la posta si mi s-a spus ca nu se incadreaza pentru ca cei cu pensie de urmas nu sunt eligibili chiar daca au peste 60 de ani. Chiar asa este? Multumesc!
Multumesc!Accidentul a avut loc la inceputul lui octombrie,am sperat ca isi va reveni,dar se pare ca problemele sunt mult mai grave,probabil cu incapacitate de munca definitiva din pacate. O zi frumoasa!
Buna ziua! Doresc sa va intreb daca poate cere copilul minor daune morale in cazul in care tatal a ramas partial paralizat dupa un accident rutier in care a fost implicat fara vina lui? Mentionez ca tatal are alta familie ,copilul nu-l poate nici macar vedea din cauza asta.Nu are pensie alimentara stabilita prin lege dar a fost ajutat financiar de catre tata inaintea accidentului.In situatia actuala a tatalui nu se pune problema sa ceara pensie alimentara de la el,oare exista posibilitatea ca pensia alimentara sa fie platita de asigurator sau cel vinovat de producerea accidentului? Multumesc!
Buna.Am un copil dintr-o relatie care a fost recunoscut de tata in august 2017 la starea civila fara proces.Pensie alimentara nu plateste.Nu vreau sa ajung la proces cu el,dar as vrea sa stiu ce drepturi are copilul meu? El este casatorit si nu are copii minori.Este instructor auto cu venit numai de el stiut.Ce pensie alimentara s-ar cuveni copilului meu si daca se poate cere retroactiv incepand cu data de la care a fost recunoscut de catre tata? Multumesc!
As dori sa stiu daca pot depune actiune pentru stabilirea paternitatii in alta localitate si nu in orasul in care locuiesc?Multumesc!