avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate CLAUDIA JARCA

Activitate CLAUDIA JARCA

va multumesc foarte mult pentru raspuns. asa m-am gandit si eu, dar avand in vedere ca sunt implicata si emotional fiind vorba de copilul meu mi-era teama sa nu fiu prea subiectiva si sa fac ceva doar de dragul de a face si sa nu rezolv nimic oricum. multumesc inca o data si va urez o zi buna.
cu stima,
Claudia Jarca
Buna ziua,
V-as ruga daca se poate sa aveti un pic de rabdare pentru a putea explica problema: am un copil in varsta de trei ani si jumatate pe care in toamna lui 2009 l-am dat la gradinita. cum face orice parinte inainte, am intrebat in stanga si in dreapta despre gradinite, mancare, programe si ce se mai intreaba. asa am ajuns la o gradinita care apartine de o scoala (spun asta pentru ca deciziile cu privire la personalul gradinitei si tot tacamul il ia Directiunea acestei scoli). In fine! deci, am ajuns la aceasta gradinita si m-am si oprit la ea pentru ca exista o grupa cu invatamant Waldorf. M-a incantat foarte tare ideea de a invata prin alte metode ce se invata la gradinita, si nu prin metodele traditionale, de aceste metode avand parte tot restul vietii. ma rog, au fost si alti factori decizionali, dar in principiu - sistemul Waldorf a fost cel principal in alegerea acestei gradinite. am inscris copilul, ne-am prezentat frumos in toamna si am afcut cunostinta cu educatoarea (alta decat cea la care il inscrisesem). la inceput am fost putin speriata, pentru ca nu stiam destule despre aceasta femeie dar intr-un final s-a dovedit a fi cea mai buna persoana pentru toti copiii aflati la grupa Waldorf. chiar mai buna decat cea dinainte aveam sa aflu de la mamicile mai vechi. deci, toate bune si frumoase pana in momentul in care, dupa sarbatorile de iarna ne trezim cu un mare afis pe peretii gradinitei prin care ne anunta aceasta directoare a scolii ca grupa Waldorf din toamna lui 2010 se va desfiinta pe motiv de lipsa de personal calificat Waldorf. nu stia nimeni nimic, nici macar educatoarea. au fost intalniri ulterioare prin care ii ofeream solutii impreuna cu persoana care raspunde de aceste persoane calificate Waldorf pe Bucuresti si care i-a promis ajutor numai sa desfiinteze grupa.as vrea sa stiu de fapt si de drept daca acest lucru se considera abuz in serviciu, adica nu cumva trebuia sa fie vreo intalnire inainte de a se lua aceste decizii si cu un reprezentat al parintilor, cu educatoarea cu oricine care ar fi trebuit si ar fi avut motive sa sustina contrariul. in speta, nedesfiintarea grupei?
va multumesc pentru timpul acordat si sper ca nu v-am rapit foarte mult timp dar am nevoie de o parere a cuiva care vede si altfel problema. adica, din punct de vedere juridic si bineinteles care nu e implicat sentimantal sa zicem in acest lucru.
Cu stima,
Claudia Jarca
Discuție colaborare
Buna ziua,
Ma numesc Claudia Jarca, am 31 de ani, casatorita, un baietel. Lucrez ca si expert de specialitate la SC ASIROM VIENNA INSURANCE GROUP SA. Insa am si eu o problema: am terminat Facultatea de Drept in 2008, si as dori o colaborare cu un cabinet de avocatura, dupa programul de lucru, pentru a putea invata ceva. Mentionez ca nu am nici un pic de experienta in domeniul juridic, dar invat foarte repede.
Daca cineva crede ca ar avea nevoie de ajutor si eu il pot ajuta astept un raspuns.

Mai vreau sa specific ca doresc o colaborare sub forma de voluntariat.

Cu stima,
Claudia Jarca
Răspuns la discuția va rog un raspuns urgent
Multumesc foarte, foarte mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția va rog un raspuns urgent
multumesc foarte mult pentru acest raspuns.
daca nu sunt prea insistenta imi puteti spune ce trebuie facut pentru a obtine aceasta autorizatie?
ce presupune acest lucru, care sunt taxele (cu aproximatie, macar), sau daca se poate sa incep constructia dupa ce am depus documentele necesare inainte de a se emite autorizatia? ceva de genul asta.
Buna ziua,
as dori si eu sa stiu ce se intampla in situatia urmatoare: locuiesc la curte si as vrea sa daram garajul sa construiesc o camera in locul lui si un etaj, dar fara autorizatie de constructie. ce se poate intampla daca se autosesiseaza cineva sau daca depune vreun vecin o plangere?

va multumesc pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția in cazul decesului sotului
multumesc forte mult pentru raspuns. am inteles.
Răspuns la discuția in cazul decesului sotului
multumesc pentru raspuns, dar asta as vrea sa evit. sa nu aiba nimeni nici o posibilitate de a ataca actul pe care il facem in timpul vietii. din cate stiu si testamentul si actul de donatie este atacabil in instanta. doar actul de vanzare-cumparare este ceva mai special cred eu dar nu stiu in ce masura se poate face acest lucru intre soti.
Buna ziua,
as vrea sa stiu daca e posibil, ce e mai bine de facut in cazul in care exista mai multe proprietati dobandite inainte si dupa casatorie, iar in cazul in care unul dintre soti decedeaza de aceste proprietati sa nu beneficieze decat sotul ramas in viata si nu frati, parinti si alte rude. mentionez ca nu exista copii ai cuplului in cauza.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
o zi buna,
Claudia Jarca
Răspuns la discuția Curator pentru bunica?
inca o data multumesc celor care mi-au raspuns si le doresc numai bine.