avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Activitate sim60

Activitate sim60

Buna seara, si sper ca ma puteti ajuta. Acum 3 luni am semnat un antecontract pt cumpararea unei case prin "prima casa"; pentru ca nu am avut banii pt avans am luat un credit de nevoi personale la aceeasi banca la care am depus si dosarul pt casa. La semnarea antecontractului am platit avansul, problema a aparut cand evaluatorul bancii a evaluat casa la 3/4 din pretul pe care il cer vanzatorii, am cerut o reevaluare, cu acelasi rezultat. Pentru ca nu am de unde sa fac rost de diferenta, le-am spus vanzatorilor, care au parut ok initial cu rezolutionarea antecontractului, dar apoi mi-au comunicat ca voi primi somatie prin executor judecatoresc, si de bunavoie ei nu imi restituie avansul; ii pot da in judecata daca vreau, dar imi vor cere dublul avansului ca daune interese. Acum eu ce sa fac? La ce sa ma astept daca nu ma prezint sa semnez contractul (pentru care oricum nu am bani)?
Am facut un credit de nevoi personale pt avansul pt o casa, urmand ca diferenta sa o platesc din creditul ipotecar pt "prima casa"; din cauza ca evaluarea facuta de banca e cu 10.000 euro sub pretul cerut, nu imi mai permit sa iau casa. Pot recupera banii dati ca avans dc notarul nu a inclus nici o clauza referitoare la acesta? Cand l-am intrebat a spus ca nu trebuie trecuta, e in lege. Daca vanzatorul nu vrea sa semneze rezolutiunea antecontractului ce sanse am sa castig in instanta? Va mulțumesc frumos.
Sunt femeie, am 56 ani si 4 luni.


In afara de buletin chiar nu mai am nevoie de alte acte? Eu nu locuiesc in capitala de judet si drumul pana la casa de pensii imi ia o zi, si imi este greu sa fac mai multe drumuri daca am uitat vreun act acasa.


Va multumesc mult!
Buna seara, sper sa ma puteti ajuta cu o informatie: nu mai lucrez din luna martie, iar la acea data aveam 29 ani si 3 luni de cotizare; ca sa pot primi pensie intreaga la limita de varsta, pot plati contributiile la fondul de pensii din mana? Si daca da, imi puteti spune care e procedura?

Va multumesc anticipat!
Poate sa conteste in vreun fel legal ca plec fara preaviz?
Daca depun demisia si refuza sa o inregistreze? Trebuie sa motivez de ce plec fara preaviz? Ar putea sustine ca plecarea fara preaviz e abatere disciplinara? Vreau sa stiu cum pot pleca cat mai repede, fara sa am probleme ulterior. Luni vreau sa-mi depun demisia.

Multumesc mult!
Buna ziua,
Sunt angajata pe post de telefonist, dar de mai bine de 2 ani fac si munca de registrator, la amenintarea managerului ca ma da afara daca nu o fac. De 3 luni a fost angajata o persoana pe postul de registrator, moment la care eu am incetat partial sa ii mai fac treaba. Pentru ca persoana, angajata "pe pile" nu face fata muncii, astazi managerul m-a amenintat din nou cu reincadrarea pe post de femeie de serviciu daca nu impart munca cu noul angajat.
Jignirile si amenintarile dansului pot constitui "neindeplinirea obligatiilor angajatorului" din lege? Pot sa-mi dau demisia fara preaviz in conditiile acestea?

Va multumesc!