avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate rpi

Activitate rpi

Răspuns la discuția Confiscare arme in caz de suicid
Va multumesc tuturor pentru interes si timpul acordat.

Repet si precisez : caz nesolutionat inca, fiind vorba de un suicid, neprevazut in modul penal, ancheta se indreapta catre omor. Asta am inteles. Arma a fost preluata de organele de politie in acea zi, este acolo de aproape 2 ani ca si restul armelor si a ceea ce au considerat ei necesar sa i a din casa. Nu comentam ca nu s-a eliberat copie PV etc. Comentam ca telefonic procurorul sustine ca arma in cauza va fi oricum confiscata dupa solutionare, ca proba la dosar. Ori, suicidul este un act unilateral, armele au fost detinute legat deci ar trebui prin armurier sa ii fie returnate mostenitorului. Nu am gasit nici o lege si nici nu consider logic ca sa fie oprita, dat fiind ca nu este infractiune. Suicidul nu se incadreza la infractiuni.
Persoana care s-a sinucis era proprietar legal ar armei
Răspuns la discuția Confiscare arme in caz de suicid
Armele au fost retinue in momentul faptei, cu PV dar fara copie la proprietar, sub motivul ca Procurorul va decide si deja asta mi se pare anormal, sa nu se dea o copie a PV. De atunci armele sunt in custodia politiei si ancheta in desfasurare dar la orine discutie cu Procurorul despre cand se va solutiona si cum, revine problema ca arma cu care s-a tras va fi confiscata, fapt sustinut si de catre avocat. Asta este intrebarea, in baza a ce ?
Răspuns la discuția Confiscare arme in caz de suicid
trandafir2 a scris:

rpi a scris:
[...], se pretinde confiscarea armei cu pricina de catre procuror.

Ce-i aia "se pretinde"? Procurorul, organul de UP, nu pretinde, ci dispune.

1) In primul rand care-i fapta savarsita /infractiunea?
2) In al doilea rand, in ce faza a procesului penal discutam. S-a dat o solutie, o hotarare definitiva, ceva?


Buna seara si multumesc pentru raspuns.

Se pretinde telefonic, asa cum am specificat nu exista fapta penala, infractiune fiind vorba de accident/ sinucidere si ne aflam in faza de ancheta.
Răspuns la discuția Confiscare arme in caz de suicid
Buna seara si multumesc pentru raspuns.

Se pretinde telefonic, asa cum am specificat nu exista fapta penala, infractiune fiind vorba de accident/ sinucidere si ne aflam in faza de ancheta.
Buna seara,

In urma unei sinucideri/ accident (nu se stie clar dar se stie ca nu este omor), se pretinde confiscarea armei cu pricina de catre procuror.

Nicaieri nu am vazut vreo astfel de masura, dar fiind ca fapta nu este reglementata de catre codul penal.

Multumesc pentru idei/ avize.