avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Confiscare arme in caz de suicid
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Confiscare arme in caz de suicid

Buna seara,

In urma unei sinucideri/ accident (nu se stie clar dar se stie ca nu este omor), se pretinde confiscarea armei cu pricina de catre procuror.

Nicaieri nu am vazut vreo astfel de masura, dar fiind ca fapta nu este reglementata de catre codul penal.

Multumesc pentru idei/ avize.
Ultima modificare: Marți, 16 Februarie 2016
rpi, utilizator
Cel mai recent răspuns: petricadracea , utilizator 15:12, 17 Februarie 2016
rpi a scris:
[...], se pretinde confiscarea armei cu pricina de catre procuror.

Ce-i aia "se pretinde"? Procurorul, organul de UP, nu pretinde, ci dispune.

1) In primul rand care-i fapta savarsita /infractiunea?
2) In al doilea rand, in ce faza a procesului penal discutam. S-a dat o solutie, o hotarare definitiva, ceva?
Buna seara si multumesc pentru raspuns.

Se pretinde telefonic, asa cum am specificat nu exista fapta penala, infractiune fiind vorba de accident/ sinucidere si ne aflam in faza de ancheta.
trandafir2 a scris:

rpi a scris:
[...], se pretinde confiscarea armei cu pricina de catre procuror.

Ce-i aia "se pretinde"? Procurorul, organul de UP, nu pretinde, ci dispune.

1) In primul rand care-i fapta savarsita /infractiunea?
2) In al doilea rand, in ce faza a procesului penal discutam. S-a dat o solutie, o hotarare definitiva, ceva?


Buna seara si multumesc pentru raspuns.

Se pretinde telefonic, asa cum am specificat nu exista fapta penala, infractiune fiind vorba de accident/ sinucidere si ne aflam in faza de ancheta.
1) Se pretinde prin telefon, asta inseamna ca ati fost citat cf art.257 cpp prin nota telefonica, si ca sa nu faceti doua drumuri, vi s-a comunicat sa aduceti si arma cu dvs.
2) Bun, daca ne aflam in faza de ancheta (de fapt de urmarire penala), atunci nu este vorba despre confiscarea armei, ci este vorba despre faptul ca la cererea organului de urmarire penala, orice persoana care detine un mijloc material de proba este obligata sa-l prezinte organului, conform art.197 cpp. Da? Deci arma folosita, este mijloc material de proba. Se va incheia un proces-verbal de predare-primire, iar daca la sfarsitul cercetarii penale sau solutionarii cauzei nu se dispune altceva, atunci arma vi se restituie fara probleme. Dar deocamdata sunteti obligat sa o predati. Asta-i tot.
Armele au fost retinue in momentul faptei, cu PV dar fara copie la proprietar, sub motivul ca Procurorul va decide si deja asta mi se pare anormal, sa nu se dea o copie a PV. De atunci armele sunt in custodia politiei si ancheta in desfasurare dar la orine discutie cu Procurorul despre cand se va solutiona si cum, revine problema ca arma cu care s-a tras va fi confiscata, fapt sustinut si de catre avocat. Asta este intrebarea, in baza a ce ?

Alte discuții în legătură

Arma detinuta ilegal cesna1001 cesna1001 buna, am absolvit in luna noiembrie examenul de vanator si certificatul de instruire pe linie de arme si munitii, valabil pentru legea nr.295\2004. In luna ... (vezi toată discuția)
Pistol gaze bulgaria tzutzupimp tzutzupimp Va rog sa ma ajutati. Pe la sfarsitul anului 2007 am cumparat din bulgaria un pistol nonletal cu gaze pentru care nu aveam autorizatie si nu l-am declarat. ... (vezi toată discuția)
Confiscare speciala ovidiu6 ovidiu6 daca sa dat solutie la un caz de suspiciune de branconaj- neinceperea urmaririi penale este valabila confiscarea speciala a armelor(sa facut si expertiza ... (vezi toată discuția)