avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate AlexaC3

Activitate AlexaC3

Multumesc tare mult! :)
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: din noiembrie 2016 sunt in CCC. Am optat pentru varianta de 2 ani. Daca ma intorc la serviciu inainte ca bebe sa implineasca 1 an, se mai acorda stimulentul de insertie? Daca nu, care ar fi solutia pentru a beneficia de stimulentul de insertie?

Multumesc frumos!
O zi buna va doresc!
Concediul prenatal, postnatal si CCC se calculeaza la fel sau au alta formula de calcul?
Va multumesc foarte mult! Mi-ati fost de mare ajutor! :)
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Mai am o intrebare, ca nu am gasit pana acum in discutiile de pe forum: cum se calculeaza indemnizatia de concediu de risc maternal in cazul de fata? Sau este o suma fixa?
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti intr-o problema: sunt insarcinata si CIM imi expira cu apox. 1 luna inainte de a putea intra in concediu prenatal. CIM este pe perioada "determinata - CIC", adica sunt pe locul unei titulare de post care urmeaza sa revina din CCC. Am cateva nelamuriri:
- pot beneficia de somaj in acest caz?
- daca imi iau concediu de risc maternal cu o saptamana inainte sa imi expire CIM, cu o durata de pana la data la care pot intra in concediu prenatal, mai este necesara inregistrarea la somaj sau cum se procedeaza in acest caz? Carei Autoritati ma adresez in asa fel incat sa nu imi afecteze conditia de continuitate pentru CCC 2 ani?
Va multumesc anticipat!