avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate achif

Activitate achif

Vecina foloseste baia ,
acum teava e sigur fisurata pe undeva pe sus , dar mie nu imi curge apa de la vecina , deci fisura sau spartura e mai sus de sifonul ei , acum astept si urmaresc problema
Oricum teava de canalizare are 60 de ani deci trebuie schimbata
Tevile sunt inchise intr-un cadru de faianta de sus pana jos si nu este acces decat daca sparg faianta, jos este o gaura unde nu are faianta si vroiam sa astup si gaura de jos
Soparla a fost bagata de pe acoperis
Scurgerea se pare ca nu e sparta pentru ca nu imi curge nimik de la vecina (sau se prelinge si inca nu a ajuns pana jos sa vad)
Acum stau si astept sa vad daca imi curge de la vecina
Problema e ca am aruncat o galeata cu apa prin gaura de aerisire si apa a ajuns pana la mine deci undeva este gaurita dar nu imi dau seama unde
Are cineva idei ce s-a intamplat?
Am adus un domn cu o soparla dar se pare ca am o problema mai mare acum , pare ca s-a desfundat teava dar a ramas blocata , se pare ca a rupt o bucata de teava exact la mine ca am bucati mici de metal pe jos (am inchis cu faianta teva de sus pona jos unde are o gura mica)

Acum ce pot sa fac sa inchid cu faianta de jos pana sus desi e teava gaurita ?
Sa vad daca curge apa jos la mine ?

Nu stiu ce sa mai fac , accept orice sfat
Răspuns la discuția 'Libertatea de expresie'
ba poti sa iei ochelarii pentru ca nu sunt ai lui, poate sa isi cumpere oricand o alta pereche de ochelari
apropo si fara ochelari (sediu) poate vedea dar nu asa bine
Răspuns la discuția 'Libertatea de expresie'
lee_vue a scris:

achif a scris:


Adica sa nu ii scoatem ochii (desi a facut o crima) pe motiv ca nu mai vede , pai in momentul in care savarsesti o crima pierzi dreptul de a vedea (daca e lege) dar poti sa vorbesti cat vrei



nu ii scoatem, nici macar unul, ca e interzis a se ingradi libertatea... sa vezi.


da nu e interzis sa iei un imobil pierdut in instanta ca sa vezi...
Răspuns la discuția 'Libertatea de expresie'



asta e cam acelasi lucru cu... daca nu se poate (e interzis a) ingradi unuia libertatea de a vedea (sa vada), ii scoatem totusi un ochi (ca asa e legal, pentru a acoperi un furt) pe motiv ca are 2 (ochi) (poate sa vada oricand cu alalalt (ochi)).


Adica sa nu ii scoatem ochii (desi a facut o crima) pe motiv ca nu mai vede , pai in momentul in care savarsesti o crima pierzi dreptul de a vedea (daca e lege) dar poti sa vorbesti cat vrei

Cu ce e mai presus Antena decat orice om care a pierdut un imobil in instanta
Răspuns la discuția 'Libertatea de expresie'
Parerea mea este ca nu are nici o legatura evacuarea unei televiziuni cu libertatea de expresie , nu se ia licenta de a transmite ci doar se ia un imobil pentru a acoperi un furt

Televiziunea poate oricand sa tranmita din alta locatie .

Oricum Antenele trebuie inchise pentru ca dezimformeaza foarte mult si sunt partinitoare, cna-ul ar trebui sa se sesizeze
Problema este ca vecinul a pus faianta (a inchis tevile) si nu se poate vedea cum a obturat teava , cum il pot forta sa isi repare problema ?
doar in instanta sau la primarie cine se ocupa ?
Buna ziua
Am o problema cu vecinul de sus care a obturat aerisirea de la canalizare si cand trage apa la toaleta imi ia toata apa din sifon (miroase de mor) , vecinul nu vrea sub nici o forma sa isi repare problema (nu primeste pe nimeni), am vorbit si cu administratorul si zice ca nu tine de el , ce imi recomandati sa fac

Cui ma pot adresa ? Inspectoratul in constructii , disciplina in constructii ???
Administratorul chiar nu poate sa intre la ea sa vada ?

Cred ca vecinul a acoperit toata coloana cu faianta si deasta nu lasa pe nimeni , in cazul asta cum il pot forta sa isi sparga faianta sa repare problema ?

Va multumesc anticipat