avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 108 soluții astăzi
Forum Activitate mateescuconstantin

Activitate mateescuconstantin

Răspuns la discuția actionare in instanta
Buna ziua,

Nu exista asemenea documente , este vorba de 40 - 50 ani vechime ,cind nu-ti trebuiau documente sa justifici ca esti persoana cu handicap.nu exita sistem de protectie pt. persoane cu handicap ca sa te acoperi cu documente medicale,protectia a venit dupa 1990 dupa inlaturarea regimului comunist.Singurul document care este inainte de 1989 este Livretul militar care spune clar - Inapt cu scoatere din evidenta - 1979.
Eu in fata instantei aduc patru documente si martori care ma stiu de mic,dar ei cu ce justifica scris ca eu nu am dreptate,in acest sens vreau un raspuns de specialitate .

Va multumesc,

ing. Mateescu C
Răspuns la discuția actionare in instanta
Buna ziua,Am scris ca un prof. univ. dr. ortoped declara prin scrisoare medicala ca sufar de aceasta boala ca este ereditasi ca ma cunoaste de la virsta de 2 ani,nu este suficient acest act medical ?
Buna ziua,

Am 56 de ani si 31 ani de munca(1985-2016)
Am distrofie muscula progresiva erditara
Am certificat de handicap gr. II din 1991
Am handicap din nastere,ereditar (si tata a avut aceeasi boalasi bunicul)
Pt a solicita reducerea de virsta cu 10 ani,conf legii,am depus dovezi ca am handicap preexistent calitatii de asigurat ,urmatoarele:
- livret militar care are rezolutia - INAPT CU SCOATERE DIN EVIDENTA ,anul 1979
- scrisoare medicala prof. universitar dr.ortoped care declara ca ma cunoaste de la virsta de 2 ani,si pe mine si pe tata(tata decedat in 1990) care a fost tot medic si coleg cu profesorul dr..
- declaratie notariala in care mama declara ca asa m-am nascut si am avut aceeasi boala ca tata.
- adeverinta medicul de familie - ca boala este ereditara
Comisia care trebuie sa-mi elibereze certificatul cu care pot benefia de reducerea virstei de pensionare de 10 ani,imi mai cere documente medicale despre boala inainte 1985(anul in care m-am angajat) dar eu nu detin asa ceva.
Va intreb daca cu documentele prezentate ,in instanta am cistig de cauza ?
Mentionez ca in prezent lucrez.
Va multumesc,
ing. Mateescu C
Răspuns la discuția persoane cu handicap gr II
Multumesc !
Buna ziua,

Am rasfoit unele comentarii ale dvs. pe avocat.net si as dori sa-mi spuneti,daca se poate, daca la calcularea punctului final de pensie,pt. persoane cu dezabilitati,valoarea stagiului de cotizare ( ce se pune la numitor fractiei) este de 23,4 de ani,adica conform legii persoana cu dezabilitati gr. II,sau se pune 35 de ani cit se pune la celelalte persoane normale.

Persoana in speta indeplineste conditii de cotizatie si virsta conf. legii persoanelor cu dezabilitati.