avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate dragosm28

Activitate dragosm28

Răspuns la discuția renovare - ore de liniste
@ynocentta multumesc pentru raspunsul dvs.

am facut tot posibilul sa ma inteleg cu vorba buna, insa sunt unii oameni care refuza orice fel de discutie, intelegere si vor "numa ca ei". Nu se poate in cazul unei renovari sa se lucreze doar in timpul saptamanii si "cu zgomote mari doar intre 12-14, cand sunt oamenii de veghe".

Stiu ca asociatia/comitetul nu are niciun proces verbal care sa ateste decizia conform careia au decis orele de liniste 21-8 si 14-17 in timpul saptamanii, cu atat mai putin ca in weekend programul de liniste este permanent. Cu toate acestea am fost de acord sa respect programul din timpul saptamanii dar nu a fost de ajuns, nu exista intelegere.

Vreau sa stiu la ce sa ma astept, ce anume pot face vecinii rau intentionati(plangeri, reclamatii legale care aduc dupa sine amenzi, intarzieri in terminarea lucrarii) ca sa stiu cum ma pregatesc.
Răspuns la discuția renovare - ore de liniste
multumesc pentru raspuns.
Eram interesat indeosebi de weekend si daca asociatia are puterea de a ma opri din a face lucrari in weekend.
evident ca voi respecta orele de liniste dar decizia de a nu lucra in weekend mi se pare abuziva si vreau sa stiu daca are vre-un temei legal. Am cativa vecini mai dificili, sunt convins ca in ciuda oricarui efort vor face plangeri si vreau sa stiu cum sa le fac fata.
Buna ziua,

voi renova un apartament si am anuntat printr-un afis la avizier. Administratorul a afisat si el un anunt prin care zice ca orele de liniste hotarate de comitet sunt 21-8 si 14-17 in timpul saptamanii iar ca in weekend programul de liniste este permanent.
Va rog sa ma sfatuiti daca aceste ore sunt cele prevazute de lege si daca efectuez lucrari in weekend pot fi atacat in vre-un fel de asociatie sau autoritati.

Cu stima,
Dragos