avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate NicoletaTudo

Activitate NicoletaTudo

Buna seara...ma ajutati va rog? Lucrez la o institutie bancara ce sustine ca nu are contract colectiv de munca.Are 419 angajati si nu exista un sindicat, ci doar reprezentanti ai salariatilor, persoane despre care nimeni nu stie nimic.Nu ii putem contacta. Am primit o notificare de concediere colectiva care s-a cerut a fi semnata.Deoarece mi se ofera doar un salariu comp.am solicitat contractul colectiv de munca. Mi s-a raspuns ca nu exista.Ce pot face in continuare? Ii pot actiona in instanta? Se poate sa nu existe acest document intr-o companie nationala? Mentionez ca am o vechime de 8 ani in aceasta institutie si tind sa cred ca exista acel contract ,dar nu stiu cum il pot obtine.Conform Codului Muncii...nu sunt obligati sa detina un asemenea contract??Multumesc frumos!!!
Buna seara,
am si eu cateva nelamuriri: in calitate de angajat pot solicita contractul colectiv de munca?unde pot solicita acest document, tinand cont de faptul ca societatea la care activez are peste 1400 angajati si nu exista in cadrul acesteia un sindicat, doar reprezentanti ai angajatilor despre care nici un angajat nu stie mai nimic.Este legal sa nu existe un sindicat? Este legal da primesc o notificare de restructurare colectiva in luna martiei in care se specifica foarte clar ca acesti reprezentanti ai angajatilor au fost informati la inceputul lunii februarie?va multumesc!!!