avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanida

Activitate bogdanida

Buna ziua, doresc sa imi fac o firma legala pentru a deschide tot legal un magazin de scule aduse din germania (noi si second hand) pe care le pot lua si cu factura. Ma intereseaza ce ar fi mai rentabil in cazul meu tinand cont ca sunt la prima firma pe care o fac si as vrea sa fiu cat mai legal posibil sa nu ma trezesc cu anaful pe mine. Sistemul e simplu. Iau marfa cu factura o bag in magazin care va fi un spatiu in chirie si unde momentan o perioada va lucra tata 8 ore pe zi. Eu lucrez in alta parte momentan si nu am de gand sa plec de acolo pana nu pot fi sigur ca magazinul va merge. Tata e pensionar si are habar de scule. Eventual sa lucrez si eu 2 ore sa fie programu mai lung. La ce trebuie sa fiu atent cum se procedeaza cu vanzarile astea... pot face doar facturi sau trebuie neaparat casa de marcat ce taxe platesc impozite taxe dupa salarul unui angajat etc... sa tineti totusi cont ca nu am mai facut asa ceva niciodata deci nu am habar.
In cat timp se poate face cercetarea de la data depunerii reclamatiei? Stima
Clar voi fi cercetat disciplinar... este vreo lege care sa reglementeze acest fapt? Multumesc
Buna seara, ieri seara cand eram la munca un client cu care am niste divergente a facut o reclamatie la sefu meu la telefon si azi dimineata am inteles din alte surse ca a facut si o reclamatie scrisa la sediul firmei. As dori sa stiu daca pot cere o copie dupa reclamatie si eventual numarul lui de telefon. Mentionez ca: reclaclamatia se refera la faptul ca nu am vrut sa ies afara sa bag benzina desi aveam client inauntru, era ora 21 si pe geam scrie clar ca pe timpul noptii servirea se face la geam precum si faptul ca noi nu avem un sertar la casa de marcat ci tinem banii la noi. Unde se mai adauga si ca scrie mare pe pompa autoservire insa se pare ca eu am picat de fraier. Exista vreo reglementare si cu banii astia si cu faptu ca sunt singurul angajat si pot fi agresat sau mai rau?
Răspuns la discuția Act sexual cu o fata de 15 ani.
Simplu si la subiect. Multumesc frumos
Răspuns la discuția Act sexual cu o fata de 15 ani.
jane 2 am 25 ani.
Maryoku cum ai ajuns la concluzia ca eu nu as fi pregatit... e vorba de partea juridica nu cea fizica...
Buna dimineata, am si eu o intrebare simpla... Umblu de ceva timp cu o fata micuta ca sa zic asa. Ea are 15 ani in momentul asta dar umblu cu ea de la 14 ani (nu stiam ca are 14) intr o seara am fost prinsi de parintii ei la bloc fiind vecini... Am avut parte de un scandal montru si au zis ca vor merge la politie... Desigur a doua zi am discutt cu ei si le am spus ca stiam ca are 17 ani sinca nu am intentii de prost gust cu ea... Au zis ca o duc la ginecolog...fata fiind virgina a fost ok dar au spus ca daa nu o las in pace vor depune plangere la politie impptriva mea si de acolo mai departe. Am continuat sa vb la tel... Si intr un final sa ne intalnim iar. Mentionez ca fata a implinit 15 ani si este virgina , nu m am atins de ea in nici un fel. Am pastrat iubirea la un nivel normal fara sex sau prostii... Totusi acum fata vrea. A spus ca e momentul in care vrea sa inceapa viata. Vrea sa fcem dragoste. Am inteles totusi ca de la 15 ani are constintamant limitat ... Adica trebuie acceptul unui ginecolog ca e pregatita sa faca sex. Cum se procedeaza... As vrea totusi raspunsuri alaturi de subiect. Noi avem o relatie nu e vb de sex si atat... Avem 8 luni de cand auntem impreuna . ce ma sfatuiti