avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate danrazvanionescu

Activitate danrazvanionescu

Sunt plecat din tara si voi avea termen intr-un proces cu o zi dupa ce ma intorc. Intrebarea mea este daca pot delega un prieten sa studieze dosarul pe pentru a vedea ce depune parte adversa, facand acest lucru cu o simpla imputernicire cu semnatura mea, sau trebuie facuta o procura notariala pentru acest demers.

Multumesc anticipat.
Buna ziua si multumesc anticipat pentru rapsuns

Am avut un termen de judeacata (in privinta unei contestatii la executarea silita) in data de 14.10 2016, termen in care contestatorul a depus o cerere de modificare a cererii de chemare in judecata, chiar atunci, la instanta.

Intrebarea mea este daca termenul de judecata este de 25 de zile de la data primirii cererii de catre mine (atunci, pe 14, la instanta) sau de 10 zile pana in urmatoarea infatisare care este pe 25 noiembrie.

Avocatul creditorului imi spune sa stau linistit, ca termenul limita este 15 noiembrie ( 10 zile inainte ), dar am gasit art.401 care spune ca termenul este de 25 zile.
Ma puteti lamuri va rog ?

Multumesc mult.
Taiwan travel companies staged a protest and news conference, condemning WorldVentures (瘋旅, which translates as “CrazyTravel”) as a pyramid scheme (老鼠會, translates as “mice meeting”) that has no license to sell travel in Taiwan, but instead claims transactions were done with US site, bypassing Taiwan law. Travel industry want a “rat hunt”
news.tvbs.com.tw/life/news-618476/ (news in Chinese).


SI ASA MAI DEPARTE.

Poate s-o trezi o cineva si-o face ceva in al 12-lea ceas, ca ne fac membrii pe toti si muncim pentru ei apoi :)). Astept sugestii.
Under investigation in Jamaica

[ link extern ] /

Money laundering might also be an issue in World Ventures, with Parker revealing that

while he was paid by cheque from World Ventures, those payments were not processed to a Jamaican address or through any Jamaican bank.

In addition to the FSC, it appears Jamaica’s Counter-Terrorism and Organized Crime Investigation Branch (C-TOC) are also investigating World Ventures.
Cautati mai multe informatii inainte. E plin internetul.

[ link extern ] /
Produsele care se vand sunt complet necompetitive, si ele sunt promovate ca fiind top-level, sunt nenumarate neconcordante cu slide-urile din prezentari, cu alte cuvinte este un serviciu inutilizabil, in cazul in care nu il vinzi mai departe, nu il face asta sa fie, in fapt o schema piramidala? Produsul se poate achiziona, dar platforma te constrange sa blohezi in permanenta mai multi bani decat ai putea cheltuii in ea. Si chiar utilizabil, este complet neavantajos, publicitatea fiind 100% mincinoasa.

[ link extern ]

Si inca sunt curios daca s-a platit vreun impozit pe venit de care vreunul din cei 7000 de reprezentanti.
Poate exista cineva care este avocat si a avut de aface cu acesti baieti de la worldventures, si imi poate spune daca nu cumva promoterul roman se incadreaza in una din urmatoarele.

1. Schema piramidala de imbogatire (cotizatii neacoperite in produse si servicii, venituri realizate intr-o proportie covarsitoare din taxa de membru si nu din vanzarea de vacante) - FAPTA PENALA

2. Frauda in forma continuata, asociere in scop de frauda, instigare la frauda, prin cotizatiile care se colecteaza sistematic in Romania ca urmare a promovarii facute fara nici o baza legala - FAPTE PENALE

3. Incasare de bani nefiscalizati - FAPTA PENALA

4. Crearea de false premise pentru a castiga o falsa autoritate in vederea obtinerii de foloase ("Nominalizati in 2010 de Ernst&Young ca finalisti in concursul pentru premiul Antreprenorul Anului" - inducere in eroare a publicului in mod deliberat in scopul obtinerii unor avantaje de imagine, in conditiile in care afirmatia corecta ar fi fost "Participanti in 2010 la concursul local din statul Texas pentru premiul Antreprenorul Anului", fapt care insa nu ar mai fi avut nici un ecou si nu ar mai fi creat falsa impresie a unei valori care nu a existat niciodata) - FAPTA PENALA

5. Prejudicierea membrilor retelei prin furnizarea de informatii mincinoase si prin hotarari luate in mod discriminatoriu (unele persoane sunt tratate diferit sau lipsite de anumite drepturi in mod nejustificat, pe baza unor considerente neintemeiate) - FAPTA PENALA
Reprezint un grup de oameni care au fost excrocati de WorldVentures in Romania ( o schema piramidala nou infiintata in Romania ) desi aceasta companie nu exista ca entitate de nici un fel pe teritoriul Romaniei, dar ea incaseaza profituri imense (estimat 1.5 milioane euro pana acum.
1.Totul se factureaza dupa Cipru si Ungaria, cu toate ca ei au deja o echipa de vreo 7000 de representativi in Romania. Nici macar unul cu carte de munca.
2. Se tin taininguri de vanzari saptamanale unde esti sfatuit sa iti aduci prietenii sub forma unei surprize (nici macar sa nu ii anunti).
3. Slide-urile din prezentare sunt false, in sensul ca preturile nu corespund absolut deloc.
4. Compania ruleaza cu circuit inchis, in sensul ca nu sti ofertele concrete, ci stii doar prezentarea lor. Ca sa vezi ofertele trebuie sa iti faci cont, cu o depundere de 500 de dolari. Apoi sesizezi necorelantele majore intre preturi (de ordinul 1 la 5), si ai de ales sa vinzi acest produs infect mai departe sau practic sa pierzi banii.