avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate grosu48

Activitate grosu48

art 93 alin 4 + art 90 NCPP
buna ziua.Intr-un dosar penal se dispune solicitarea unui avocat in temeiul art 94 alin 4.Am avut multe dosare unde nu s-a facut aceasta solicitare.Eu sunt sanatos perfect pentru varsta mea.Am solicitat unui psihiatru un certificat de sanatate dar am fost refuzat.Instanta nu are probe in acest sens de incapacitate chiar partiala a mea de discernamant.Pentru mine este important si unul extrajudiciar,dar nu stiu cui sa ma adresez.As fi recunoscator pentru mai multe opinii.
buna ziua.Am depus la Primarie o cerere de protest individual impotriva unor autoritati locale.Cererea a fost respinsa in baza legii adunarilor publice,fara a lua in consideratie art 30 din Constitutie.Ce pot sa fac in continuare?
multumesc.Consider ca este un abuz conform art 22 alin 5.Daunele morale nu sunt bunuri patrimoniale. Sa vad incheierea. Sunt satul de abuzuri colosale,aceasta reprezentand o firimitura.Totusi ma conform
buna ziua.In temeiul Lg544/2001 am depus contestatie la Contencios administrativ. cand am cerut daune morale de 2000lei.Tribunalul ma pune sa platesc taxa de timbru de 300 lei.Am facut contestatie in temeiul Lg544/2001 art 49 alin 5 si OUG 80 /2013 art 22.S-a respins contestatia dar nu cred ca este corect.Se maim poate face ceva?
buna ziuaPe raza unei comune am doua terenuri agricole extravilane in jur 1,7 ha.Aceste terenuri sunt exploatate abuziv de Primarul comunei.Am facut Plangere penala in 2014.Primarul este aparat de Parchet si Judecatorie.In timpul cercetarii penale mi s-a impus sa renunt la terenurile respective.La acest moment am aratat ca Primarul este aparat de cele doua institutii de mai sus aratand fapte de coruptie si ucjdere din culpa.A fost implicata si Institutia Prefectului care a dorit ca Primarul sa nu fie acuzat,in conditiile in care Prefectura nu are competente penale.Eu fiind in varsta Parchetul si judecatoria au cautat sa ma pacaleasca.pentru a-l apara pe Primar.Din 2015 am facut in fiecare an Plangeri penale de abuz si tulburare posesie.Am sesizat DNA,CSM.Inspectia judiciara .DAr aceste institutii au incurajat Parchetul si judecatoria pentru a-mi da amenzi judiciare,plata cheltuieli de judecata ,amenintari cu amenzi judiciare.Actiunile in Instanta au fost abuzive si contrare documentelor.Inspectia judiciara a dispus ca un judecator detasat sa monitorizeze abuzurile contra mea.Doresc sprijin in actiunea mea ,cand demersurile mele sunt neglijate.multumiri anticipate
buna seara.Am primit o executare silita pentru un Logan din 2007.In anul 2009 Loganul a fost preluat de societatea lising.Acum o firma recuperatoare a trimis executarea silita,iar eu nu mai tin procesul verbal de predare.Executarea a venit pe numele unei societati fara capital.Este posibil ca mai tarziu daca nu fac contestatie sa revina executarea pe persoana fizica.multumesc
va rog sa aveti in vedere Decizia XXX/09 10 2006
Art 456 CPP arata ca cererea de revizuire se judeca de prima instanta care se poate confunda cu un alt complet.Decizi XXX a ICCJ arata ca se judeca de acelasi complet care poate sa-si retracteze greseala.Aceasta inainte de aparitia NCPP.Ma interesaza realitatea.Multumesc
In 2017 iarna am vandut un imobil la tara.Fapta s-a petrcut in ianuarie si din cauza zapezii nu am luat bunuri care-mi apartineau si nu a facut obiectul vanzarii.Cumparatorii au fost de acord verbal sa-mi iau bunurile,dar apoi s-au razzgandit.Am sesizat politia care a vorbit cu cumparatorul care a promis ca imi da bunurile,dar tot verbal pentru ca in realitate a refuzat.Ei nu locuiesc in acel imobil pe care-l considera casa de vacanta.In prima instanta au depus fotografii care nu continea bunurile respective.Am primit si eu un set de fotografii care erau diferite de cele depuse in instanta.Am aratat acest fapt,dar intimatii impreuna cu un martor mincinos au castigat.La ultimul termen nu m-am prezentat.Exista o posibilitate de a recupera bunurile care au fost recunoscute?Am fost pus sa platesc cheltuieli de judecata fara a obtine bunurile recunoscute de intimati.multumesc