avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate cristiangeorge22

Activitate cristiangeorge22

Buna ziua.
Am un dosar de dauna RCA (eu fiind partea pagubita), la o societate de asigurari. Din nefericire nu este una de prea buna calitate, dar nu eu am ales-o. Nu am reusit sa repar nici pana acum masina (dosarul este din 8 februarie si aprobat in vreo cinci zile dupa) intrucat societatea de asigurari a impus o suma maxima catre service-ul colaborator (pe care am fost de acord sa-l utilizez intrucat avea referinte bune si am sperat in operativitate), suma cu care acestia mi-au spus ca nu pot repara masina decat cu piese aftermarket sau, si mai rau cu unele second hand, intrucat suma este mult prea mica. Eu nu am cerut decat sa fie folosite acelasi tip de componente ca cele ce vor fi demontate de pe masina. Nu am reusit sa ma inteleg cu asiguratorul si mi s-a spus ca daca vreau altfel sa o fac unde vreau eu pe banii mei si apoi sa vin la decontare. Am verificat putin in lege si nu exista nicaieri specificat aceasta. Eu sunt partea pagubita si nu vad de ce sa fac toate astea pe banii mei, cata vreme eu nu mi-am dorit nicio secunda sa fiu implicat in acel incident. Vreau sa duc masina in service, sa imi fie puse piese corespunzatoare, sa fie facuta o manopera de calitate si la final, sa merg si sa ridic masina. Asadar, va rog frumos, sa imi spuneti care sunt caile de urmat prin care pot obtine aceasta fireasca doleanta a mea. Va multumesc.