avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielli68

Activitate gabrielli68

Răspuns la discuția repozitionare drum satesc
Nu stiu, mai exista cineva pe acest forum, care sa se ocupe si de altceva decat isteria covid?
Acum 8 ani am cumparat un teren intravilan, construibil,la marginea unui sat. Topograful, cu ocazia masuratorilor, a constatat ca un drum satesc taie metrii buni din teren si coltul terenul. De atunci am construit casa, cu autorizatie de constructie si receptie finala. As dori sa va intreb, cum as putea sa fac presiuni asupra primariei sa repozitioneze acest drum in locul in care a fost trasat?
Discuție Lege 19/2020
Buna ziua!
In cazul in care sotia mea este cadru didactic, scolile fiind inchise, ea sta acasa si tine cursurile online, asa cum procedeaza toti profesorii, ca celalalt parinte a fetitei noastre in varsta de 6 ani, eu am dreptul sa solicit zilele libere conform Legii 19/2020? Multumesc!
Se complica situatia: nu am reusit sa achit jumatatea amenzii, pentru ca pe PV de contraventie nu exista o data valida!
Procesul verbal este "incheiat astazi : ziua 06 luna 12 anul 2020", iar fapta s-a comis, conform acestui PV in "ziua 06 luna 12 anul 2020" Deci, totul "s-a intamplat in viitor". Asa scrie in procesul verbal!
Am primit o amenda de circulatie pentru nepurtarea centurii de siguranta. PV contraventie este emisa pentru o data din viitor (06.12.2020), precum si, conform PV, fapta s-a consumat la data respectiva, in 6 decembrie 2020. Voi depune contestatie in instanta. Sa achit anterior jumatatea din amenda? Echipajul de politie nu era dotat cu echipament de inregistrare video. Multumesc!
Buna ziua!
Exista un imobil construit de o firma pe un teren concesionat de la Primarie. Contractul de concesiune are valabilitatea pana va sta cladirea si se achita o taxa de concesiune pentru teren catre Primarie. In contractul de concesiune este mentionat ca aceasta cladire va fi o casa de birouri. Intrebarea este: dupa 20 de ani, proprietarul are voie sa vinda constructia? Daca Primaria se opune sa se schimbe destinatia initiala a cladirii, adica eventualul nou proprietar daca se gandeste sa faca alta activitate in cladire, Primaria poate bloca? Mentionez, ca Primaria a renuntat la dreptul de preemptiune. Multumesc!
Buna seara!
Daca sunt cetatean roman, lucrez de mai mult de un an oficial (inregistrat) in Elvetia, vin acasa pentru o perioada de timp in care obtin permis de conducere in Romania, am sau nu am dreptul de a conduce masina in Elvetia? Multumesc!
Buna ziua! Am o nelamurire cu aceasta utilizire a fortei de munca la "negru". In cazul in care eu (firma) caut o alta firma pentru executarea unor lucrari de reparatie la sediul societatii mele, iar aceasta firma prezinta o oferta pe care eu o accept si fac o comanda pentru dansii sa execute lucrarea, iar in timpul lucrarilor aceasta firma ar folosi forta de munca nedeclarata si ar fi prins de comisari, cine suporta amenda? Repet, este vorba de doua firme care lucreaza pe baza de oferta/comanda (nu contract!) intre ele. Multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti, daca este adevarat ca gardul din dreapta trebuie facut de proprietarul terenului? Am o problema, In stanga mea se afla o proprietate a Primariei. Intre cele doua terenuri construite nu se afla niciun gard despartitor.. Pot sa cer Primariei sa faca un gard, dat fiind faptul ca aceasta este pe partea dreapta a terenului detinut de ei? Exista vreo lege in acest sens sau este doar o obisnuinta ca gardul din dreapta este al tau? Care este aceea lege? Multumesc!