Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... gardul din dreapta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

gardul din dreapta

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti, daca este adevarat ca gardul din dreapta trebuie facut de proprietarul terenului? Am o problema, In stanga mea se afla o proprietate a Primariei. Intre cele doua terenuri construite nu se afla niciun gard despartitor.. Pot sa cer Primariei sa faca un gard, dat fiind faptul ca aceasta este pe partea dreapta a terenului detinut de ei? Exista vreo lege in acest sens sau este doar o obisnuinta ca gardul din dreapta este al tau? Care este aceea lege? Multumesc!
Orice proprietar poate sa isi ingradeasca proprietatea, suportand, in conditiile legii, cheltuielile ocazionate. Referitor la obligatia de granituire, potrivit art. 560 C.civ. "Proprietarii terenurilor invecinate sunt obligati sa contribuie la granituire prin reconstituirea hotarului si fixarea semnelor corespunzatoare, suportand, in mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta." In cazul in care vecinul nu contribuie la realizarea despartiturii comune, el va putea dobandi un drept de coproprietate asupra despartiturii, daca va plati jumatate din valoarea actualizata a materialelor si a manoperei folosite si, dupa caz, jumatate din valoarea terenului pe care despartitura a fost construita, dispozitiile in materie de carte funciara fiind aplicabile, potrivit art. 666 C.civ.