avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Gicor

Activitate Gicor

Bună ziua,

Concediul meu se termină pe data de 15.07.2016, când împlinește copilul doi ani. Tatăl îndeplinește condițiile de acordare a unei luni de concediu CCC, numai că preferăm să stau tot eu, mama, cu copilul, până pe 15 iulie. În aceste condiții, pot opta pentru o lună de concediu fără plată, până face copilul doi ani? Când trebuie să depun cererea de concediu fără plată la angajator? Există o cerere tip? Noua lege stipulează în continuare obligativitatea ca și celălalt părinte să-și ia o lună de concediu? Cum ne va afecta legea, având în vedere că intră în vigoare la 1 iulie?
Bună ziua,

Concediul meu se termină pe data de 15.07.2016, când împlinește băiatul doi ani. Când trebuie să mă întorc la muncă? Cu ce acte? Din câte am înțeles, și tatăl trebuie să-și ia o lună de concediu, în ultima lună ce CIC. Mai este de actualitate HG 57/2012, care stipulează asta? Dacă se poate, enumerați, punctual, pașii concreți pentru întoarcerea mamei la muncă și pașii pe care trebuie să-i facă tatăl, pentru a beneficia de această lună de concediu.