avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei29ro

Activitate Andrei29ro

Răspuns la discuția Redeschidere succesiune?
Va multumesc mult!

raluk0207 a scris:

Va adresați aceluiași birou notarial si solicitați suplimentarea masei succesorale.

Buna ziua,

Am dezbatut recent succesiunea dupa decesul mamei mele (doar eu si tata suntem mostenitori). Problema este ca am dezbatut succesiunea pe apartamentul partintilor mei, insa am uitat si eu si tata de o parte pe care o detine mama din apartamentul mamei ei. Cum putem face sa dezbatem succesiunea si pe bucatica aceea? Se poate redeschide succesiunea la notar?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Un mostenitor nu este de gasit...
Nu a sarit nimeni la concluzia ca ar fi decedat persoana in cauza. Poate este in continuare in viata. Ideea este ca nu avem cum sa dam de ea.
Buna ziua,

As vrea sa va intreb cum se poate proceda cu vanzarea unui imobil daca unul din mostenitorii listati in succesiune nu este de gasit?

Mentionez ca nu vrem vanzarea doar a partilor care se afla in proprietatea mostenitorilor care sunt prezenti (si de acord cu vanzarea), vrem sa vindem tot imobilul. Nu se pune problema sa nu vrem sa dam partea cuvenita persoanei care nu este de gasit. Vrem sa ii oferim ce i se cuvine legal, insa nu stim cum trebuie sa procedam.

Multumesc anticipat
Avem o copie a buletinului persoanei valabil pana in 2019. S-au facut verificari si nu e de gasit acolo.
Buna ziua,

Vrem sa vindem un apartament pentru care s-a facut deja succesiunea insa nu gasim o persoana trecuta in act. Am apelat la ajutorul politiei pentru a o gasi dar nu ne pot furniza nici un fel de informatie avand in vedere ca nu sunt intrunite conditiile Art5 Aliniat 1 din legea 677/2001 cu privire la datele care au caracter personal.
Ce cale legala putem urma pentru a putea afla ce s-a intamplat cu persoana in cauza si a putea demara procedura de vanzare a imobilului intr-un final?

Va multumesc,
Andrei Ilie
Nu mai locuieste nimeni in apartament insa bunicul meu plateste toate utilitatile si se asigura ca apartamentul e in stare buna. Se poate merge in instanta si cita matusa respectiva? In cazul in care nu se prezinta ce se intampla?
Buna ziua,

As dori sa inteleg care este procedura pentru a vinde un apartament avand in vedere urmatoarele date:
1. Apartamentul este al bunicului meu, s-a facut insa si succesiunea in urma decesului bunicii (cu cele 2 fete ale sale).
2. Bunicul si mama mea vor sa vanda apartamentul si fiecare sa-si ia partea cuvenita conform actului succesoral. Problema este ca a doua fata nu este de gasit. (Aceasta din urma sufera si de o boala mentala atestata de organele de specialitate deci nu stim daca mai are consimtamant sau nu).

Se poate inainta cu vanzarea apartamentului doar din dorinta bunicului meu, ca mai apoi sa trimita sumele de bani cuvenite celor doua fete? Sau trebuie neaparat consimtamantul tuturor partilor din actul de succesiune pentru a putea vinde bunul in cauza?

Multumesc frumos.
Buna ziua,

As avea nevoie de sfaturile dumneavoastra in ceea ce priveste o situatie in care ma aflu acum.

Maicamea a facut o fapta buna acum ceva ani in urma si a cumparat un scuter pe care mai apoi l-a dat unui "prieten" de-al ei fara act de vanzare-cumparare sau altceva. Scuterul inafara de momentul achizitiei nu s-a aflat nici o alta secunda in posesia mamei mele.

Problema este ca s-a strans o suma frumusica de bani de dat pentru impozit (2100 lei) si nu stim cum sa facem sa scapam de ea. Cum poate demonstra ca nu s-a aflat in posesia scuterului sau cum putem sa somam proprietarul sa plateasca suma in locul mamei mele. Situatia devine cu atat mai dificila intrucat mama e imobilizata la pat de 4 ani de zile in urma unei interventii chirurgicale, si actul de cumparare al scuterului e disparut si el deci este in imposibilitatea de a se duce sa bata la usi/ghisee.

E ceva de facut in aceasta situatie?

Multumesc anticipat,
Andrei