avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate andreipariu

Activitate andreipariu

Dupa doar 2 ani si 8 luni de la producerea faptei am fost condamnat cu amanarea pedepsei in prima instanta. Parchetul a facut apel si a cerut schimbarea in suspendarea pedepsei iar apelul a fost admis. In prima instanta am primit 2 ani cu amanare si 40 de zile de munca in folosul comunitatii iar dupa apel 2 ani cu suspendare si 60 de zile de munca in folosul comunitatii. Daca procurorul nu a cerut lucrul asta, mai are sens sa fac un recurs in care sa cer sa se admita cele 40 de zile? As avea sanse de a le reduce?
Buna ziua.

Anul trecut (2016) in luna aprilie am lovit un biciclist pe un drum pe care aveam prioritate. La cererea expresa a biciclistului l-am dus la locuinta lui. Dupa aproximativ doua ore a aparut la mine acasa ca ar dori niste bani pentru a isi repara bicicleta. Am refuzat pentru ca suma ceruta era imensa (bicicleta nu valora mii de euro). Evident s-a dus la spital. Dupa aproximativ 4 ore de la accident am sunat la 112 si am fost instruit sa ma prezint la politia rutiera din oras. M-am prezentat si mi s-a retinut permisul de conducere si am fost testat cu etilotestul cu rezultatul 0. A doua zi am fost contactat de politistul care ancheta cazul si am fost chemat pentru o reconstituire. M-am prezentat si mi s-a retinut permisul si am primit o dovada fara drept de circulatie.
In luna august am fost contactat de politistul care executa lucrarea penala si rugat sa caut biciclistul pentru ca isi schimbase numarul de telefon. In sfarsit in luna octombrie a fost luata o declaratie biciclistului in care a declarat ca a avut rani la nivelul piciorului dar ca el mi-a spus sa il duc acasa. In luna decembrie am dat si eu o declaratie in care am scris tot ce am spus si aici.Momentan dosarul e la procuror fara nici un fel de decizie.

1. Care poate fi rezolutia propusa de procuror? Clasare? Sau trimitere in judecata?
2. E normal sa dureze atata timp pana se ia o decizie?
3. Pot face ceva ca lucrurile sa se miste mai repede? O cerere de audienta la cineva?

Multumesc.
Câte este șansa să primesc clasare în urmatorul dosar:
Am accidentat un biciclist intr-o intersecție în care aveam prioritate. La rugămintea lui l am dus acasă. Dupa un timp el a a dus la spital. Mai târziu am sunat si eu la 112 să declar accidentul si m am orezentat la secția de politie. Biciclistul a declarat la reconstituire ca nu vrea să depună plângere si nici nu a primit vreo zi de concediu medical.
dar mai este vreo posibilitate sa primesc dovada cu drept de circulatie? sau nu? Daca gasesc un martor care spune ca a auzit biciclistul ca vrea sa il duc acasa ar schimba situatia?
Saptamana trecuta am accidentat pe un drum pe care aveam prioritate un biciclist(era pe bicicleta si nu pe langa ea). Dupa accident m-am oferit sa duc biciclistul la spital pentru ca parea in stare de soc. Dupa cateva minute m-a rugat sa o duc acasa (am si martor care poate declara asta). Am dus-o acasa dupa care am plecat si eu acasa. Dupa ceva timp a venit impreuna cu niste cunostinte ale ei la mine acasa sa imi ceara niste bani si eu am refuzat pentru ca am considerat ca nu exista victime. Dupa cateva ore am sunat la 112 sa anunt accidentul pentru ca m-am gandit ca o sa mearga ea la spital. Am mers la politia rutiera unde am fost testat cu etilotestul (cam la 5 ore dupa accident.). Intre timp ea a ajuns deja la spital si a dat declaratie. Ziua urmatoare am mers la locul accidentului sa facem un fel de reconstituire. Acolo eu am declarat ce am scris si aici. Ea a declarat in procesul verbal ca o masina cu alt numar (pe care eu nu il cunosc) a lovit-o dar a spus ca eu sunt soferul implicat in accident. Am primit dovada fara drept de circulatie si m-am inteles cu victima ca sa declare in procesul verbal ca nu doreste sa depuna plangere. Puteam sa obtin mai mult? De exemplu sa obtin o dovada cu drept de circulatie? Tinand cont de faptul ca accidentul a fost declarat cu alta masina (deci ea a declarat alt accident) pot sa fac contestatie la procesul verbal si sa spun ca de fapt eu am declarat primul accidentul? Ce am castigat ca m-am inteles cu victima si ea a declarat ca nu vrea sa depuna plangere?