avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate marya86

Activitate marya86

Buna ziua,

As avea o intrebare legata de parcarea in fata casei mele. Locuim pe o strada ingusta, pe partea pe care locuim noi exista trotuar, dar casele nu au cale de acces cu masina, pe partea opusa nu exista decat o fasie foarte ingusta de trotuar, insa majoritatea caselor au garaje. Cu exceptia uneia, cea de vis-a-vis de casa noastra. Pe aceasta strada locuiesc familii care au cel putin 2 masini, pana acum ne-am respectat reciproc, fara sa fie nevoie de discutii am parcat cu totii una dintre masini "sub geamul nostru", iar cealalta fiecare unde putea, de regula pe strazile vecine unde exista spatiu. De o luna de zile s-au mutat noi locatari in casa de peste drum si insista sa parcheze mereu ori sub geamul nostru ori chiar in fata portii. Mentionez ca avem front stradal si nu gard si parcand pe trotuarul din fata casei mele sunt chiar sub ferestrele noastre. Am incercat sa rezolvam problema amiabil, insa fara folos. As dori sa stiu daca ar fi legal ca eu sa montez vreun sistem de blocare pe marginea trotuarului din fata casei mele in asa fel incat sa nu se mai poata parca acolo, sau care ar fi drepturile mele in acest caz.

Va multumesc.