avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate nnmar80

Activitate nnmar80

Nu doresc sa demonstrez cuiva anume, doresc sa imi revina (si oficial /legal) indatoririle pe care el nu le indeplineste si pe care eu le am indeplinit inca de la nasterea copilului. Cam asta am vrut sa spun, imi cer scuze daca exprimarea mea nu a fost chiar clara.

Multumesc tuturor pentru toate raspunsurile. Voi apela la un mediator pentru o discutie amiabila si in functie de rezultat o sa iau in calcul si varianta unui proces .

Multumesc!

AvocatAdelaBratulescu ,

Multumesc pentru raspuns. Imi era clar ca trebuie sa platesc daca se va dovedi ca acel copil este al meu, nu incerc si nu am incercat sa ma eschivez. O sa trebuiasca sa iau problema de coarne odata si odata, atita ca e un moment dificil sa duc si lupta asta, in aceste momente. O seara buna
Nu ma incanta ideea unui proces pentru ca nu imi doresc asa ceva pentru copil (infatisari, ancheta sociala etc, nu mai sunt la curent cu procedura exacta) , insa am nevoie de o metoda prin care sa demonstrez ca eu ma ocup de cresterea copilului si ca balanta intre drepturi si obligatii intre parinti inclina intr-o singura parte.
Nu stiu daca reusesc sa exprim clar situatia, nu este rea vointa, insa faptul ca nu aduce nici o contributie si nu prezinta interes pentru situatia copilului insa are drept de decizie reprezinta o piedica pentru cresterea copilului in conditii de liniste ,intr un mediu sanatos.
Tatal a recunoscut copilul, este trecut in certificatul de nastere.
Buna ziua , intrebarea mea este legata de urmatoarea situatie : sunt mama unui baietel de 4 ani, nu sunt casatorita cu tatal sau, as dori sa aflu daca exista o modalitate legala (amiabila ) prin care sa imi revina intreaga raspundere pentru cresterea si intretinerea acestui copil.Mentionez ca nu primesc un ajutor financiar de la el, vizitele sunt foarte rare iar problemele de comunicare dintre noi ingreuneaza luarea de decizii privind educatia si cresterea copilului .Nu imi doresc sa restrictionez relatia intre el si copil, doresc o solutie pentru usurarea cresterii copilului.

Multumesc !