avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate razvanmatei

Activitate razvanmatei

Buna ziua, mi-a fost facuta cam acum 2 ani o plangere penala care a fost clasata, mi-a fost trimisa ordonanta de clasare.
Ma intereseaza daca aceasta imi va afecta cazierul judiciar, daca va fi mentionata in cazier etc?
Multumesc
Buna seara,

Vreau si eu sa va intreb ceva, din pacate nu am gasit mai multe resurse la dispozitie, doar franturi.
As dori sa transfer un copil din Polonia in Romania. Copilul a terminat gradinita acolo si mama lui si eu dorim sa o aducem in Romania de tot dar ea nu stie nici limba romana si nici engleza, doar poloneza.
Initial normal ca ne-am gandit la o scoala poloneza dar nu am gasit in Bucuresti nimic de acest fel.
Cum putem proceda, statul pe bara o perioada pana invata bine romana, sau poate fi ajutata de cineva direct la scoala? (am inteles ca ar fi o lege europeana similara cu ce am zis aici)
Multumesc
Buna seara,

Am si eu o problema.
In urma cu 1 an, unchiul meu mi-a facut o plangere penala impotriva mea.
Scurta poveste: mama a vandut un apartament in Bucuresti cam acum 5 ani si apoi si-a cumparat unul in Sibiu. A locuit o perioada cam de 2 ani la Sibiu singura, fiind sanatoasa si neavand nicio problema medicala de care sa imi spuna.
La un moment dat cazuse la pat, a stat cazuta la pat cam 2 saptamani, in aceasta perioada de 2 sapt urma un fel de tratament si o vecina din bloc farmacista a avut grija de ea.
Dupa ce am aflat ca a cazut la pat, m-am deplasat la sibiu si am dus-o la spital.
La spital au cazut numai vesti rele si am aflat ca mama avea cancer iar in 2 sapt a murit la spital.
Acuzatiile aduse de unchiul meu la adresa mea in plangere sunt lasarea fara ajutor a unei persone in dificultate si impiedicarea ajutorului.
Acum 2 sapt mi-a venit ordonanta ca s-a clasat, impreuna cu referatul politiei.
Acum problema mea: politia, din ce scrie ca au inteles ei, a mentionat ca in toata aceasta perioada de 2 ani femeia farmacista a ingrijit-o pe mama.
Eu nu am declarat asta la politie in niciun caz, doar ca a avut grija de ea de cand a cazut la pat, adica doar 2 sapt. Ei au inteles 2 ani.
Exista posibilitatea ca, in timp ce politistul imi dicta ce sa scriu dupa ce m-a intrebat tot ce s-a intamplat, sa scriu asta ca prostul, sau sa las in aer detaliul acesta.
Aceasta este problema mea.
Unchiul meu mai poate sa depuna plangere impotriva acestei ordonante, poate ajunge asta in prima instanta? ca politia a inteles ca o femeia farmacista a avut grija de mama 2 ani? chiar daca eu nu am declarat asta oral, repet, poate doar ca prostul in scris pt ca eram foarte speriat.
Astept un raspuns.
Răspuns la discuția Confirmare NUP
Deci ar mai trebui sa fie confirmata de cineva aceasta ordonanta, mai trebuie sa imi vina ceva sau s-a terminat?
Discuție Confirmare NUP
Buna ziua,

Cam acum 9 luni, cineva mi-a facut o plangere penala pt lasarea in dificultate a unei persoane aflate la nevoie si acum mi-a venit de la Parchet o ORDONANTA DE CLASARE in care scrie: DISPUN CLASAREA CAUZEI PRIVIND PLANGEREA
si apoi am si un referat AL PROPUNERII DE CLASARE.
Asta este de bine, adica nu este mentionat niciun proces in instanta sau ceva similar, ma mai pot astepta la ceva pe viitor?
Răspuns la discuția Clasare plangere penala
Daca as fi fost urmarit penal, nu ar fi trebuit sa primesc o instiintare acasa? sau sa imi spuna politistul la care am depus declaratia? pot fi urmarit penal fara sa stiu, in acest caz?
Buna seara,

Cam in August 2016, unchiul meu mi-a facut o plangere penala in care m-a acuzat la decesul mamei ca daca o duceam la spital mai devreme, decesul ar fi putut fi evitat. Ea locuia la Sibiu, capabila sa se intretina si in toate facultatile mintale, si cand a cazut in casa, am actionat, m-am dus la sibiu si am chemat salvarea si a dus-o la spital.
La spital am aflat ca avea cancer din cauza cirozei si dupa o sapt a decedat in spital. Eu nu eram repr ei legal si ea locuia la sibiu singura de 2 ani.
Cand am fost chemat la politie, am dat o declaratie, am semnat la martor si apoi politistul mi-a spus: mergeti acasa, nu are nicio sansa, stati linistit, nu se intampla nimic, se va uita procurorul peste ea si o va inchide.
Cam dupa 4 luni m-am dus la politie sa vad ce se mai intampla cu ea si acelasi politist mi-a spus afara doar: e clasata.
Acum as dori sa stiu daca aceasta plangere a fost inaintata la parchet sau a fost clasata de ei, voi mai primi ceva, sa merg la parchet sau sa mai fac ceva?
Ar trebui sa imi vina si o confirmare din cate am inteles.
Stresul prin care trec este unul destul de mare.
Multumesc
Răspuns la discuția Confirmare NUP
Deci sa ma astept sa fiu chemat in instanta, sa ma apuc de aparare? Altceva din cele relatate nu s-a intamplat, doar ca nu am dus-o de mana la analize
Răspuns la discuția Confirmare NUP
MAi exact ce inseamna RUP, implicit CRUP?
Răspuns la discuția Confirmare NUP
Aveti vreo idee despre asta?
Multumesc