avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate SOLTAN

Activitate SOLTAN

Discuție solutie
Buna ziua,
In anul 2007 ca mai tot romanul am luat un credit de nevoi personale fara ipoteca,de acei bani beneficiind mama mea care avea nevoie atunci.A platit timp de 1 an si ceva regulat ratele iar din sepr. 2008 odata cu criza a stagnat si plata ratelor nemaiavand posibilitatea.Intre timp eu m-am casatorit si am primit teren de la primarie pt construirea unei case. Casa este in constructie dar am primit somatie de la banca,ci nu de la vreo firma de recuperare sa achit creditul.Ptr. pamant inca nu am acte de proprietate nu stiu exact dupa cat timp imi pot face cei de la primarie,si deci nu sant proprietar pana atunci.Intrebarea mea este ce pot face pt ca in caz ca vor vrea sa ma execute silit sa nu imi poata lua casa, caci banuiesc ca fiind casatorita si avand ca bun comun casa pot fi executata.
Pot face partaj de comun acord cu sotul si sa imi vand jumatatea mea?
Sau sa-i vand chiar si lui?Mai pot face acum un fel de ,,certificat prenuptial,,?

Sau ce solutie imi dati?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Neplata Credit ipotecar
Scuzati-ma ca intervin.Nu sant in masura sa dau lamuriri caci nu sant in domeniu,dar avand si eu probleme juridice am mai invatat cate ceva, Spuneti ca se poate lua un termen de amanare a ratelor de 6 luni si sa se achite doar dobanzile ? Din punctul meu de vedere e o mare pacaleala aceasta fraza.De ce?
Pai va dau exemplul meu: la o rata de 409 Euro lunar doar 40 Euro e rata restul sant dobanzi si comisioane.Cu ce ne incalzeste aceasta scutire,imi puteti spune?Oricum nu putem plati restul,spre exemplu......
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția executare banca
Momentan nu am decat 2 procese-verbale incheiate pt cele 2 credite.Am vb cu executorul care mi-a spus ca va trimite adresa la ocot si apoi va desemna un expert care sa vina sa evalueze apartamentul.
Procesul deschis pt executarea silita a creditului imobiliar asa cum am scris la inceput a fost respins,si nu am primit nimic oficial sau in scris.
Multumesc
Răspuns la discuția executare banca
dIN SPUSELE EXECUTORULUI PT CA APARTAMENTUL ESTE IPOTECAT TOT LA ACEEASI BANCA IL SCOATE LA LICITATIE PT ACOPERIREA CELOR 2 CREDITE DE NEVOI PERSONALE,IAR RESTUL SUMEI VA RAMANE BLOCATA PANA CAND SE VA EXECUTA SI APARTAMENTUL.ALTE BUNURI DE EXECUTAT NU AM.
POT FACE CONTESTATIE LA EXECUTARE?

VA MULTUMESC D. SOLTAN
Discuție executare banca
Buna ziua,
Am si eu ca si cei multi o problema cu banca.
Dar in linii mari situatia ar fi ca am 2 credite de nevoi personale di un credit ipotecar. S-a inceput executarea silita, dar cele de nevoi personale au fost incuviintate,iar cel ipotecar nu deoarece creditul a fost de la banca BCR la o firma DCA,apoi la Suport colect ,iar aceasta la CEE colect care nu a putut face dovada de reprezentant legal.In urma discutiilor cu executorul mi-a comunicat ca el face executarea numai pt creditele de nevoi personale,iar suma ce va ramane se va consemna pt creditul ipotecar,care va fi si el aprobat mai tarziu. I-am spus ca lucrez in Italia si incerc sa ii gasesc si sotului de lucru afara sa ne mai pasuiasca,c-am fost indrumati sa facem contestatie la executare si astfel castigam timp sa strangem 20% din valoare,atat cat vor cei de la Suport colect,dar a zis ca nu se poate ,caci chiar daca se incuviinteaza amanarea executarii,executarea merge inainte.
Intrebarea mea este ce putem face sa amanam licitatia pt apartament,caci sumele ce vor sa le recupereze sant foarte mari si nu cred ca vor scoate decat jumatate din suma,si alte bunuri nu avem si nici alte venituri in tara. Asa ne obliga sa plecam definitiv din tara.
cu respect astept raspunsul dvs. D.Soltan
Răspuns la discuția calcul datorie
Revin cu amanunte:am fost indrumata din partea d-lui Urban unde am expus situatia,am scris din nou la BCR,caci despre ea este vorba,caci primisem un raspuns evaziv unde sa ma prezint,acolo nimeni nu stia nimic,si am cerut in mod expres sa m-i se trimita in scris ce trebuie facut,dar din nou am fost contactata telefonic,mi s-au prezentat 2 variante de rezolvare aproblemei,din care una ar fi sa am o perioada de gratie de 3-6 luni,si sa platesc doar comisioanele bancii,apoi timp de 1 an (deocamdata) sa platesc doar 500 euro, cum de fapt cerusem,ca nu pot mai mult.Am acceptat si am fost cautata acasa de la biroul regional al BCR de recuperare creante.Am luat legatura telefonic cu dl.si mi-a explicat ca trebuie refacuta valoarea creditului,probabil ipoteca de rang II,si ca se va face pe toata suma datorata pana in ziua cand voi semna noul contract,i-am explicat ca nu vad corect ca la dobanda ,penalitati,comisioane,sa platesc din nou comisioane,dobanda la suma,stiu ca nu sant in postura sa pun vreo conditie,dar banca cu toate ca dobanda de referinta a scazut ei cresc in continuare dobanzile,si in urma ajutorului cerut bancii in loc sa ma ajute simt ca vor sa ma inece si mai mult.Si mai e o mica problema codebitorul pe care l-am avut este plecat din tara,mi-a cerut dovezi ca nu mai munceste,pe care le-am trimis,apoi mi-au spus ca daca refacem contractul e musai sa fie si el sa semneze ca altfel nu se poate. Multumesc anticipat!
Discuție calcul datorie
Am un credit ipotecar,unde nu am mai putut plati ratele nemaiavand servici,am luat legatura cu banca si dupa multe lupte am reusit sa obtin o restructurare a creditului.Toate sant bine pana aici, dar la banca unde am facut creditul m-i s-a spus ca trebuie sa refacem ipoteca cu suma restanta.nu stiu de ce dar mie care nu sant de specialitate mi se pare o aberatie,in loc sa fiu ajutata sant mai rau ingropata.Este normal? Suma respectiva are in compozitie rata , comisioane, dobanzi si penalitati,iar introducandu-le in suma totala a imprumutului,la acea suma voi plati din nou dobanzi,comisioane. este normal?Sant asteptata sa merg la banca sa semnez contractul dar parca trag caini sa nu merg.Daca nu pot plati ratele la 63.000 euro,cum voi plati ratele la 80.000 euro?CE MA SFATUITI SA FAC?
Discuție novatia
VA ROG SA-MI DETALIATI CE ESTE NOVATIA , CUM ISI POATE EA PRODUCE EFECTE, IN CAZUL UNUI CREDIT IPOTECAR, CE AR TREBUII SA FAC.CA SA POT CEDA RATA CREDITULUI IPOTECAR CE ACTE SI UNDE TREBUIE SA FAC.
MULTUMESC
Discuție cesiunea
Am un credit ipotecar si sant in incapacitate de plata din octombrie 2008,am trimis mai multe instiintari bancii, am fost contactata si mi s-a spus ca voi fi ulterior chemata la discutii,asta intamplandu-se in decembrie,de atunci nu am mai primit nici un raspuns la instiintarile pe care le-am mai trimis. Am auzit ca se pot cesiona drepturile.Vreau sa stiu daca se poate, care sant conditiile,ce riscuri implica, ce acte sant necesare,si daca pot cesiona in favoarea fetei mele vitrege care lucreaza in strainatate,are venit constant dar nu are acte ptr. acea tara ( Irlanda ),unde romanii nu au legal dreptul la munca.
Va multumesc