avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters387629

Activitate ContSters387629

Răspuns la discuția Concediul de crestere a copilului
Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Concediul de crestere a copilului
2014-2016 si 2016-2018. Al doilea copil este nascut la 2 ani si 1 luna dupa primul
Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca perioada concediului de crestere a copilului (2 ani) se ia in considerare la calcularea vechimii in specialitatea studiilor. Daca da, a rog sa imi spuneti si actul normativ care prevede acest lucru.
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sfatul meu este sa va indepartati de o asemenea "afacere"!. Sigur veti regreta mai tarziu, o sa stati prin tribunale cu anii ca sa va recuperati banii.
Primul semnal de alarma este acela ca vinde la 50% din pretul pietei. Asta nu prea are cum sa fie rentabil. altfel ar face-o si alti constructori. Deci, foarte probabil sa fie teapa!
Al doilea semnal de alarma: cere 70% din pret in avans. Daca intra in insolventa, nu mai aveti de la cine recupera niciun ban.
Al treilea semanl de alarma: nu are acte legale pe constructie, fie din cauza ca exista ceva probleme cu actele de proprietate ale terenului, fie pentru ca nu isi permite cheltuielile cu intrarea in legalitate, si atunci exista riscul sa nu poata oricum finaliza constructia.

Succes!
Răspuns la discuția Prescriere obligatii contractuale
Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuna?
Buna ziua.
In cazul unui contract incheiat intre 2 parti, A (persoana fizica) si B(o institutie publica), contract care prevede drepturi si obligatii pentru ambele parti, in cazul in care partea A nu isi respecta obligatiile asumate prin contract, exista un termen legal in care partea B il poate actiona in instanta pe A? Contractul prevede, printre altele, ca A trebuie sa presteze un serviciu si daca nu o face, trebuie sa il despagubeasca financiar pe B.
Multumesc!
Buna seara. As avea doua intrebari, daca ma puteti ajuta, in legatura cu limita de proprietate intre curtea mea si cea a vecinului.

1. Peretele casei lui se gaseste pe limita de proprietate: intrebarea ar fi daca a construit legal, tinand cont de faptul ca streasina lui este deasupra terenului meu.

2. Acelasi vecin are un pom fructifer chiar langa gard, iar aproape jumatate din fructe cad toamna in curtea noastra: intrebarea ar fi, ale cui sunt fructele care cad in curtea mea, ale mele sau ale lui?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Va multumesc!
Termenul de 6 luni a trecut inca din 2011, deci pana cand ei nu emit un ordin de numire si nu ma incunostinteaza, eu am dreptul sa denunt unilateral acordul, nu?
Buna ziua.
Ma confrunt cu urmatoarea situatie. In anul 2010 am absolvit programul Schema Tinerilor Profesionisti al guvernului, care presupunea 2 ani de formare profesionala, la absolvire urmand a fi plasati pe posturi specifice de manageri publici in administratia publica pt minim 5 ani(OUG 92/2008). Acordul semnat atunci de mine cu Ministerul Administratiei prevede ca, pana la plasare Ministerul ne plateste o bursa de 1200ron/luna, iar daca in termen de 6 luni de la data absolvirii nu am fost plasati, putem denunta unilateral acordul, cu stingerea obligatiilor financiare dintre parti. Altfel, daca refuzam plasarea, sau daca nu lucram timp de 5 ani in adm publ ca MP, fiind obligati la restituirea tuturor sumelor platite de Min cu titlu de bursa dar si cu formarea.
Eu la acest moment am primit o propunere de numire intr-o functie de MP la Bucuresti, ceea ce nu imi convine intrucat locuiesc in Brasov. De asemenea, ma aflu in concediu prenatal, urmand sa nasc intr-o saptamana. Le-am comunicat acest lucru si ei sustin numirea concomitent cu suspendarea pt o perioada de 2 ani, pana la finalizarea ccc. Intrebarea mea ar fi: ma pot cei de la Minister obliga sa merg sa ocup functia publica respectiva, tinand cont de faptul ca sunt in concediu prenatal si ca pentru numire eu as fi nevoita sa imi dau demisia de la firma la care am lucrat pana acum? Mai pot denunta unilateral acordul, tinand cont de faptul ca acesta prevede "daca nu este NUMIT intr-o functie de MP" iar la acest moment nu exista un act de numire, ci doar o propunere de numire din partea ministerului.
Va multumesc!