avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate mari18ro

Activitate mari18ro

Am făcut cererea astăzi,dar ei spun ca zilele de postnatal s au terminat pe 28 Februarie. 14 zile,pana astăzi,nu știu ce pot face cu ele

Cornel Vasile a scris:

Dac-ati facut cererea , va trebui sa va emita decizia de suspendare .

Decizia nu a fost emisă pentru ca ei voiau sa ii anunț eu. Eu nu am știut lucrul acesta.
Am făcut cererea abia ieri.
Cornel Vasile a scris:

Decizia de suspendare a fost emisa?

Ati facut cerere de acordare a CCC catre angajator?

Decizie de suspendare contract-alocație/stimulent
Buna seara! Va rog,am dat peste o problema in a primi de la angajator decizia de suspendare a contractului pt a putea depune actele pt alocație și indemnizație. Aceștia spun ca eu trebuia sa anunț când s-au împlinit cele 126 zile de postnatal,iar eu nu am știut. Acum ca au trecut 13 zile de la terminarea lor(28 Februarie),mi au spus ca nu mi mai pot oferi acest act. Ce pot face?
Răspuns la discuția Legea 239/2020
Multumesc!
Din câte am discutat cu angajatorul,ei au înțeles ca statul nu ii ajuta cu nimic dacă ei îmi oferă acea suma,nu sunt scutiți de plata impozitului. Așa este?

Cornel Vasile a scris:

Detalii
[ link extern ] /

[ link extern ]


Discuție Legea 239/2020
Buna seara! Recent am înțeles ca s-a aprobat legea 239/2020. Îmi puteți da mai multe detalii despre aceasta?
Multumesc!
Multumesc!


latka a scris:

De mai multe ori, testul de sala se sustine doar in anumite conditii, obligatoriu.

Articolul 106^1 din OUG 195/2002
(1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenției, un test de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influența băuturilor alcoolice;
b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
(2) Testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație se susține, în mod obligatoriu, și în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 90 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c), până la expirarea acesteia.

Aveti grija la accidente si alcool :)


Multumesc!


latka a scris:

De mai multe ori, testul de sala se sustine doar in anumite conditii, obligatoriu.

Articolul 106^1 din OUG 195/2002
(1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenției, un test de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influența băuturilor alcoolice;
b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
(2) Testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație se susține, în mod obligatoriu, și în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 90 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c), până la expirarea acesteia.

Aveti grija la accidente si alcool :)


Buna ziua! Pe data de 25.07.2020 mi s-a suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 zile,pe data de 24.08.2020 l-am recuperat.
Astăzi 11.10.2020 mi s-a reținut din nou permisul de conducere tot pe o perioada de 30 de zile.
Întrebarea mea este,de câte ori ți se poate suspenda permisul,fără a da din nou testul de sala?
Multumesc!
Buna ziua! De la începutul pandemiei soția a rămas acasă cu fetița de 3 ani in baza legii 19/2020. Nedumerirea mea este,pana când poate rămâne acasă cu copilul?
Răspuns la discuția Recuperare creanța
Multumesc pt răspuns! Consider ca aceasta posibilitate va dura câțiva ani,nu?
O firma de recuperări creanța au un cost de 2000 lei pt aceasta suma.
Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Trebuie sa formulati o actiune in raspundere covila contractuala, solicitand si daune interese!
Costurile se expliciteaza prin taxa de timbru calculata cf OUG 80/2013 si onorariul avocatial pe care-l discutati cu avocatul ales!