avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate stefovy

Activitate stefovy

Dar nu e mai simplu daca schimb rezidenta fiscala? Ce trebuie sa fac pt asta?
Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie:
- pana in sept 2015 am locuit in Bucuresti si lucrat doar in Ro ca si angajat al unei multinationale
- incepand cu 27 sept 2015 m-am mutat in Milano si am inceput sa lucrez in Italia, ca si angajat al aceleiasi multinationale, dar cu contract local italian - ca si "dipendente"

Mentionez ca am citit pe site-ul Dvs despre treaba cu dubla impunere/rezidenta fiscala, doar ca nu imi este foarte clar ce trebuie sa fac. Asadar am cateva intrebari:
1. pt anul 2015, avand in vedere ca in Italia am lucrat 3 luni si cateva zile (deci sub 6 luni), dar rezidenta fiscala mi-a ramas in Romania (pt ca nu am stiut ca trebuie sa o schimb), trebuie sa fac ceva in Ro sau in It? Mentionez ca, fiind dipendente in Italia, compania la care lucrez plateste automat toate taxele...
2. pt anul 2016, avand in vedere ca lucrez permanent in Italia cu contract italian, trebuie sa fac ceva in Ro sau in It?
3. in privinta rezidentei fiscale, e obligatoriu sa o schimb? Daca da, pana cand si cum se face?

Pentru detalii, sunt disponibil pe email (sau telefonic, pm pe email pentru a divulga nr de telefon).

Va multumesc anticipat pt ajutor,
Stefan S.